°C

Wyjątkowa premiera w rocznicę Powstania Warszawskiego

materiały prasowe Radio dla Ciebie
 

Wyjątkowa premiera w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W roku stulecia urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Radio dla Ciebie podjęło się radiowej realizacji jedynego niedokończonego dramatu poety. „Pora gniewu” to historyczna adaptacja zachowanego w rękopisie dzieła najwybitniejszego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. – Dramat przez blisko 80 lat pozostawał w zapomnieniu – mówi prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz. Za adaptację i reżyserię odpowiedzialna jest Aleksandra Głogowska.

Poszukując ciekawej formy upamiętnienia, trafiliśmy na rękopis, który znajduje się w Bibliotece Narodowej. Z rękopisu został przepisany scenariusz – postanowiliśmy go wydać, nadać temu odpowiedni rozgłos – mówi Prezes Radia RDC Tadeusz Deszkiewicz.

„Pora gniewu” to prawdziwy unikat. Utwór powstawał od 1942 roku. Był inspirowany dziełami Cypriana Kamila Norwida. Głównymi bohaterami są Jan i Piotr – odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. Pierwszy z nich, poeta, z rezerwą odnosi się do formułowanej przez drugiego uwznioślenia czynu i siły. Na pogłoski o zbliżającej się wojnie reaguje niechętnie, ironicznie kwitując militarystyczne i aktywistyczne hasła. Piotr z kolei widzi w Janie pięknoducha, który nie jest zdolny pojąć roli mocy w życiu.

W rolach głównych usłyszymy Danutę Stenkę i Piotr Fronczewskiego.

Dzięki uprzejmości producenta słuchowisko dziś także w Radiu Zachód. Zapraszamy po godzinie 14:05.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku