°C

Będą pierwsze kary za odmowę udziału w Spisie Powszechnym

Fot.: A. Steciąg
 

Urzędy Statystyczne w całej Polsce sporządziły już niemal 100 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Kilka z nich dotyczy także mieszkańców województwa lubuskiego, którym za odmowę spotkania z rachmistrzem lub spisania się samodzielnie przez internet grozi teraz grzywna w wysokości 5 tys. złotych.

Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze przypomina, że udział w Spisie Powszechnym jest obowiązkiem ustawowym i każdy musi się spisać, jeśli chce uniknąć kary:

Jak mówi Roman Fedak, Lubuszanie w różny sposób tłumaczą niechęć do udziału w Spisie Powszechnym.

– Dziwi nas taka postawa, bo argumenty, jakie przedstawiają te osoby są całkowicie niezrozumiałe – dodaje:

Roman Fedak zwraca uwagę, że Narodowy Spis Powszechny w województwie lubuskim nie przebiega tak, jak powinien. Wiele gmin w naszym regionie w dalszym ciągu jest daleko poniżej średniej, co mocno zaniża średnią wojewódzką:

Dodajmy, że we wszystkich lubuskich gminach znajdują się punkty spisowe, w których można spisać się przez internet lub skorzystać z pomocy przeszkolonego urzędnika. Po regionie jeżdżą też mobilne punkty spisowe, a spisać można się też na letnich festynach czy piknikach rodzinnych.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań potrwa do końca września, a udział w spisie – przypomnijmy raz jeszcze – jest obowiązkowy!

 

 

 


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku