°C

Żaryn: Sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, a państwo gra dezinformacją

Fot. Pixabay
 

Podczas gdy sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, państwo gra dezinformacją i propagandą skierowaną na Zachód - ocenił sytuację w tym kraju rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zdaniem Żaryna, niemal cały rosyjski aparat państwowy - w tym dyplomacja, służby specjalne i polityczne elity Kremla - pozostają obecnie bardzo mocno zaangażowane w działania informacyjne wymierzone m.in. w Polskę.

„Rosyjska propaganda pozostaje wrogo nastawiona do Zachodu, tymczasem w samej Rosji z tygodnia na tydzień poważniejsza staje się sytuacja pandemiczna. To na niej władze Federacji powinny się skupiać”

– powiedział PAP rzecznik.

„Widać wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii”

– stwierdził. Przypomniał, że od początku pandemii liczba chorych w Rosji przekroczyła 6 milionów, a dzienna liczba przypadków zakażeń koronawirusem przekracza ostatnio 20 tys. i ok. 800 chorych umiera.

„Należy zakładać, że te liczby są znacząco zaniżone. Propaganda rosyjska bardzo mocno ogranicza bowiem informacje o realnej skali problemów związanych z pandemią. Widać natomiast wyraźnie, że wydolność rosyjskiego państwa w tym systemu ochrony zdrowia, została przekroczona. Rosja nie radzi sobie ze zwalczaniem pandemii”

– ocenił Żaryn.

Jego zdaniem, Kreml chętnie skupia się na działaniach propagandowych i wykazywaniu, że nie tylko dobrze radzi sobie z pandemią, ale wręcz, że Rosja jest w stanie pomagać w tej walce innym.

„Sytuacja Rosjan wydaje się katastrofalna, bowiem zmagają się oni nie tylko z chorobą, ale również systemową niewydolnością rosyjskiego państwa, zarządzanego w sposób, który przynosi Rosjanom szkody”

– dodał rzecznik.

Jego zdaniem, Rosja nie jest w stanie pomagać innym, ponieważ nieskuteczne okazują się kolejne partie wyprodukowanych tam szczepionek. Społeczeństwo boi się ich.

„Nawet wśród Rosjan do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa tych preparatów. Nie są one wiarygodne także dla zagranicznych odbiorców – kolejne zainteresowane rosyjskimi szczepionkami kraje zrywają umowy, widząc problemy z realizacją dostaw, albo podzielając coraz powszechniejsze przekonanie o niewiarygodności rosyjskich preparatów.”

– stwierdził.

Zupełne fiasko poniosła rosyjska propaganda w Ameryce Południowej, gdzie Kreml informował o ogromnych zamówieniach, a doszło do zerwania szeregu umów.

Nie udało się również Rosji wywrzeć skutecznej presji na Europejską Agencję Leków, aby zarejestrować rosyjską szczepionkę w UE. Agencja do tej pory nie zgodziła się na to, ponieważ unijni eksperci bazowali na wiarygodnych danych medycznych, wskazujących na poważne zagrożenia dotyczące rosyjskiej szczepionki.

„Gdyby rosyjskie elity na Kremlu przykładały do walki z COVID-19 takie samo znaczenie, jak do atakowania Zachodu i szerzenia propagandy, Rosja już dawno epidemię miałaby za sobą. Niestety, jednak przez nieudolność rosyjskich elit kolejni Rosjanie będą umierać”

– przewiduje Żaryn.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku