°C

Za dwa lata zabytkowa willa Pauckscha ma być Willą nad Wartą

Fot. Silcare
 

Wkrótce miną 3 lata, odkąd zabytkowa willa Pauckscha przy Wale Okrężnym przeszła w ręce prywatnego właściciela. Firma planuje utworzyć tam centrum konferencyjno-restauracyjne. Deklaruje też, że powstanie tam ogród zimowy, a istniejący już ogród angielski zostanie zrewitalizowany i będzie otwarty dla mieszkańców. Zakończenie prac zaplanowano na sierpień 2023 roku.

Rewitalizacja odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. Jak podaje firma- odbyło się też spotkanie z potomkami pierwotnego właściciela. Dotąd budynek willi został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem, zaczęto go też ogrzewać. Naprawiono opierzenia dachu. Wysprzątano oraz odchwaszczono przyległy do willi taras. Najpilniejszej interwencji wymagał ciąg budynków gospodarczych, w którym m.in. wzmocniono ściany nośne i więźbę dachową, a także położono nowe pokrycie dachu. Usunięto z niego stary tynk i oczyszczono znajdujące się pod nim cegły. Jak podaje firma: zrewitalizowano m.in. ozdobne cegły z wytłoczonym nazwiskiem pierwotnego właściciela.

Dotychczasowe prace na terenie dawnej Willi Pauckscha kosztowały ponad 1 200 000 zł. Całkowity koszt przekształcenia obiektu w Willę nad Wartą szacuje się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Willa Pauckscha została wybudowana w 1876 roku. Po II wojnie światowej była siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury i Grodzkiego Domu Kultury. Po roku 2014 budynek wyłączono z użytku ze względu na jego zły stan techniczny.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku