°C

Minister Czarnek o zwiększeniu uprawnień kuratorów oświaty

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że zwiększenie uprawnień kuratorów oświaty pozwoli im skutecznie wdrażać w szkołach zalecenia pokontrolne. Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że po zmianie przepisów kurator nie będzie mógł swobodnie powoływać i odwoływać dyrektora szkoły.

Szef resortu edukacji wskazał, że komisja konkursowa, która powołuje dyrektora szkoły, liczy od 12 do 15 członków, a proponowana zmiana daje kuratorium pięć głosów w tym konkursie.

„W jaki sposób, przy takim rozkładzie głosów, kurator będzie powoływał dyrektora?”

– pytał minister.

Podkreślił, że po zmianie przepisów kurator nie będzie mógł także swobodnie odwoływać dyrektorów szkół, ale dostanie narzędzia, które pozwolą mu wymóc na dyrektorze realizację zaleceń pokontrolnych.

Zaznaczył, że nowe przepisy nie zmienią znacząco pozycji kuratora w systemie oświaty, ale zwiększą skuteczność nadzoru państwa nad tym systemem.

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce przyznać kuratorom oświaty większy niż dotychczas nadzór nad szkołami. Projekt zmian zakłada między innymi, że w składzie komisji konkursowych, które powołują dyrektorów szkół, zwiększona zostanie liczba przedstawicieli kuratorium, z trzech do pięciu.


- KAMPANIA SPOŁECZNA -

 


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku