°C

Ofiary śmiertelne powodzi, zawalone budynki i dziesiątki zaginionych w Niemczech

Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
 

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w zachodnich Niemczech wzrosła do 19. Policja informuje, że około 50 osób uznaje się za zaginione.

Wśród zabitych jest dwóch strażaków, którzy zginęli, prowadząc akcję ratunkową w Sauerland, na północnym wschodzie od Bonn.

Najbardziej dotknięte są Nadrenia Północna Westfalia i Nadrenia – Palatynat. Ulewne deszcze spowodowały zawalenie się budynków w miejscowości Schuld w Nadrenii – Palatynacie.

Policja informuje, że zagrożone zawaleniem są kolejne domy. Mieszkańcy zalanych miejscowości wchodzą na dachy budynków, żeby uchronić się przed wodą.

Władze kolejnych powiatów ogłaszają stan klęski żywiołowej. Strażaków w akcji ratunkowej wspiera wojsko. Z powodu kataklizmu utrudniony jest transport rzeczny na Renie oraz część połączeń kolejowych. Pozamykane są też niektóre mosty. W miejscowości Waxweiler woda podtopiła jeden z domów, a jego mieszkańców próbują wydostać służby. Do domu nie da się podpłynąć, więc służby czekają na pomoc śmigłowca.

135 tysięcy gospodarstw w Nadrenii Północnej Westfalii nie ma prądu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że jest zszokowana rozmiarem tragedii, która dotknęła mieszkańców zachodniej części kraju.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku