°C

W Żarach pamiętają o krwawej niedzieli na Wołyniu

For. RW
 

Dziś, w 78. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu, w Żarach odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. W latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści dokonali mordu na Polakach i innych mniejszościach narodowych zamieszkujących te rejony.

Obchody rozpoczęła msza w intencji pomordowanych przez OUN-UPA, złożono wiązanki i zapalono znicze przy tablicach poświęconych ofiarom ludobójstwa i przy tablicy Sprawiedliwym Ukraińcom, główne uroczystości odbyły się na cmentarzu komunalnym, pod Krzyżem Wołyńskim. Prezes Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Żarach, Krzysztof Kopociński podkreślał, że to sami kresowianie zabiegali o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa:

Józef Tarniowy z Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich w Żarach opowiadał o tym, co działo się w krwawą niedzielę:

Prezes żarskiego oddziału Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Zbigniew Kopociński podkreślał, że ofiary tzw. rzezi wołyńskiej to – wg różnych szacunków – od 150 do 200 tys. osób, większość do dziś nie ma grobów:

Jak podkreślają organizatorzy, Krzyż Wołyński na cmentarzu komunalnym w Żarach „jest wyrazem pamięci o wszystkich bestialsko zgładzonych tam osobach”.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku