°C

Noc Kupały w Cigacicach!

foto: K.Kaminska
 

Przez cały weekend w Cigacicach nad Odrą mieszkańcy i goście świętowali Noc Kupały.  Święto wypada dokładnie w nocy z 21 na 22 czerwca, w czasie najkrótszej nocy kalendarzowej. Słowianie uznawali ten dzień za moment, w którym celebruje się witalność i płodność. Chrześcijanie przejęli te zwyczaje, nazywając czas przesilenia letniego Nocą Świętojańską.

Od kilku lat ludowe tradycje cieszą się coraz większą popularnością. Tak też było w Cigacicach.

W Cigacicach nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych w stylizowanych strojach z X wieku.

Jedną z atrakcji był występ aktorów Teatru Lubuskiego, którzy nad rzeką wystawiali spektakl „Gusła”  bazujący na twórczości Adama Mickiewicza. – Pierwotnie gusła były obchodzone w marcu, miało to związek z wiarą w to, że wiosną odradza się życie – mówi reżyser Grzegorz Bral. Jak zaznacza tym spektaklem teatr wraca do swojej pierwotnej roli.

Niezmiennym elementem nocy Kupały są wianki plecione z z polnych kwiatów i traw.

W zależności od regionu noc Kupały nazywana jest ona także sobótką, palinocką czy kupalnocką. To święto ognia, wody, urodzaju, płodności, radości i miłości.

Posłuchaj: 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku