°C

Adam Bielan powołał Partię Republikańską

Fot. PAP/Tomasz Gzell
 

Europoseł Adam Bielan na kongresie w Warszawie powołał do życia Partię Republikańską. Nowe ugrupowanie ma połączyć się z Porozumieniem i wejść w skład Zjednoczonej Prawicy.

Jarosław Gowin musi się określić, czy jest w ramach Zjednoczonej Prawicy; nie możemy dłużej tolerować takich nielojalności - powiedział w niedzielę Bielan. W ten sposób odniósł się do głosowania w Sejmie, dotyczącego wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Powołujemy Partię Republikańską, jako reprezentację obywateli, którym bliska jest idea wolności. Idea wolności indywidualnej, wolności narodowej, a także wrażliwej społecznej wolności gospodarczej”

– mówił Adam Bielan podczas Kongresu Republikańskiego.

Dodał, że wolność i walka o nią są zakorzenione w narodowej tradycji, tak samo jak przynależność do chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej.

Adam Bielan podkreślił, że Partia Republikańska rozumie państwo, „jako synonim niezależności narodu”, dlatego będzie dążyła do umocnienia jego instytucji oraz głębszej demokratyzacji. W programie ugrupowania znalazły się także: otoczenie ochroną własności prywatnej, rodziny i polskich producentów, unowocześnienie służby zdrowia, promowanie kultury czerpiącej z tradycji polskich, usprawnienie systemu sprawiedliwości, rozbudowa infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej oraz wzmocnienie armii.

Adam Bielan zapowiedział również, że Partia Republikańska będzie wspierała realizację Polskiego Ładu. Dodał, że jego zdaniem tylko Zjednoczona Prawica gwarantuje Polsce stabilne i sprawne rządy.

Na zjeździe jest obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Adam Bielan powołał Partię Republikańską | Radio Zachód

⬆ Od lewej: minister-członek Rady Ministrów Michał Cieślak, europoseł PiS Adam Bielan, prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz prezes Stowarzyszenia Republikanie Karol Rabenda podczas Zjazdu Republikańskiego. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wcześniej, podczas briefingu prasowego Adam Bielan odniósł się do głosowania w Sejmie, dotyczącego wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich:

„Jarosław Gowin zachował się w tej sprawie bardzo źle politycznie. Gowin przez wiele miesięcy namawiał panią Lidię Staroń, przekonywał, że zapewni jej poparcie. Przekonał wielu liderów Zjednoczonej Prawicy, żeby ją wystawić, po czym gdy ona została wystawiona, zgłosił innego kandydata z opozycją. Przegrał to głosowanie. Pokazał, że ma tak naprawdę już połowę posłów z tego stanu, który miał pół roku temu. To pokazuje skalę destrukcji w partii, którą kiedyś zarządzał”

– powiedział Bielan w TVN24.

Dodał, że w „dziewiątce Gowina” jest część posłów, którzy nie chcą wychodzić ze Zjednoczonej Prawicy.

Pytany, czy Gowin i jego posłowie powinni zniknąć ze Zjednoczonej Prawicy, odpowiedział, że jest to decyzja wszystkich liderów Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, w którego rządzie zasiada Gowin.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku