°C

Wielki pożar w Nowej Białej. Spłonęły dziesiątki budynków

Fot. PAP/Grzegorz Momot
 

🟥W miejscowości Nowa Biała w powiecie nowotarskim po wielkim pożarze, który wybuchł w sobotę około godz. 18., trwa rozbiórka pogorzelisk i szacowanie strat. Na miejscu cały czas jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

🟥W wyniku pożaru wsi 21 budynków mieszkalnych w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Dziewięć osób zostało rannych.

🟥Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych, będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

W Nowej Białej cały czas pracuje sztab kryzysowy. Spalone domy i zabudowania gospodarcze są pilnowane przez policję, a osoby postronne nie są wpuszczane w ich w pobliże. W centrum wsi obok kościoła i Centrum Kultury Słowackiej zostały ustawione trzy strażackie namioty. Ulica, na której w sobotę szalał pożar, jest zamknięta i również pilnowana przez policję.

Policja pod nadzorem prokuratury będzie prowadziło śledztwo w sprawie przyczyn pożaru.

Informacja o pożarze dotarła do straży pożarnej w sobotę o godzinie 18:20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana.

⬆ Miejsce sobotniego pożaru we wsi Nowa Biała (pow. nowotarski), 20 bm. W akcję gaśniczą zaangażowanych było 99 jednostek straży pożarnej z pięciu powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, limanowskiego, suskiego i krakowskiego. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Premier do mieszkańców Nowej Białej: Nie zostawimy państwa samych

Premier uczestniczył w niedzielę rano w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Nowej Białej, gdzie w sobotę doszło do pożaru kilkudziesięciu budynków.

Na konferencji prasowej po spotkaniu szef rządu zapewnił mieszkańców o wsparciu.

„Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych”

– powiedział premier.

Wielki pożar w Nowej Białej. Spłonęły dziesiątki budynków | Radio Zachód

⬆ Premier Mateusz Morawiecki oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita na miejscu wczorajszego pożaru we wsi Nowa Biała (pow. nowotarski), 20 bm. Zapaleniu uległo 21 budynków mieszkalnych w zwartej zabudowie oraz gospodarczych. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Podkreślił, że „od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność”. „My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy” – zapewnił.

„Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać”

– dodał szef rządu.

Podziękował też mieszkańcom Nowej Białej, którzy okazali swoją solidarność wobec tragicznie poszkodowanych współmieszkańców.(PAP)

Ponad 100 żołnierzy WOT pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej

Ponad 100 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej – poinformował w niedzielę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Żołnierze będą usuwać zniszczenia, pomogą w transporcie i dostarczą wodę oraz prąd – dodał.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku