°C

Biden: Jest perspektywa znacznej poprawy relacji USA i Rosji

Fot. PAP/EPA/Mikhail Metzel
 

Amerykański prezydent Joe Biden oświadczył po rozmowach z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w Genewie w środę, że pojawiła się perspektywa "znacznej poprawy relacji" między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Na konferencji prasowej po rozmowach Biden stwierdził również, że w ich trakcie nie padły żadne groźby.

Na konferencji prasowej poinformował, że podniósł kwestię dwóch Amerykanów przetrzymywanych w Rosji. O rozmowę w tej sprawie apelowały do prezydenta USA ich rodziny.

Biały Dom poinformował w środę, że prezydent USA Joe Biden podarował swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Władimirowi Putinowi kryształową statuetkę bizona amerykańskiego oraz parę okularów przeciwsłonecznych – pilotek firmy Randolph USA.

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że bizon jest od 2016 roku oficjalnie „narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych”, dodając że w Rosji trwają wysiłki by odnowić populację europejskiego odpowiednika tego zwierzęcia – żubra.

Prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin we wspólnym oświadczeniu, wydanym po środowym szczycie w Genewie, potwierdzili swoje zaangażowanie w kontrolę zbrojeń i redukcję ryzyka konfliktów zbrojnych.

„My, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joseph R. Biden i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, uważamy, że Stany Zjednoczone i Rosja pokazały, że nawet w okresach napięć są w stanie dokonać postępu w realizacji naszych wspólnych celów, jakimi są: przewidywalność w sferze strategicznej, zmniejszająca ryzyko konfliktów zbrojnych i groźby wojny nuklearnej”

– napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku