°C

TK: obniżenie rent inwalidzkich byłych funkcjonariuszy służb PRL zgodne z konstytucją

Fot. Pexels/Sora Shimazaki
 

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa jest zgodne z konstytucją. Sprawą zajmował się na wniosek Sądu Okręgowego w Krakowie.

Sędziowie badali jeden z przepisów ustawy dezubekizacyjnej, który przewiduje, że wysokość świadczenia obniżonego byłemu funkcjonariuszowi nie może przekraczać przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Jak uzasadniał sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański, wprowadzając nową, niższą stawkę wysokości świadczenia rentowego, ustawodawca wziął pod uwagę konieczność zapewnienia socjalnego minimum. Jak dodał, standard konstytucyjny w tym obszarze wyznaczony jest przez powszechny system rentowo-emerytalny, a nie przez systemy preferencyjne.

„Do naruszenia istoty prawa w przypadku niezdolności do pracy z uwagi inwalidztwo, dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali całkowicie pozbawieni świadczeń lub gdyby ich wysokość była mniej korzystna niż ustalono powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma”

– argumentował sędzia Bartłomiej Sochański.

Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne zgłosiło dwóch sędziów. Sędzia Leon Kieres zwracał uwagę, że zaskarżony przepis pogarsza sytuację byłych funkcjonariuszy służb PRL, ukształtowanej ponad 20 lat przed jego uchwaleniem i już w demokratycznym państwie. Jak dodał, w przypadku części osób możliwość podejmowania dodatkowego zatrudnienia i zwiększenia świadczeń emerytalnych lub rentowych jest ograniczona lub niemożliwa z przyczyn losowych. Chodzi o osoby z drugą lub trzecią grupą inwalidzką.

Zdanie odrębne złożył też sędzia Piotr Pszczółkowski, który mówił między innymi, że Trybunał Konstytucyjny przed decyzją w dzisiejszej sprawie, najpierw powinien rozpoznać kwestię dotyczącą emerytur i rent byłych funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa. Jak stwierdził, to postepowanie jest na zaawansowanym etapie i obejmuje szerszy zakres przedmiotu zaskarżenia. Tą sprawą Trybunał Konstytucyjny miał się zajmować jutro, ale w poniedziałek zniknęła z wokandy. Wcześniej była wielokrotnie odraczana.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku