°C

Rocznica polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie”

fot: PAP/Lech Muszyński
 

Przedstawiciele samorządów z polsko-niemieckiego pogranicza uczcili w Słubicach 30. rocznicę podpisania Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Rozmawiano też o problemach, jakie na pogranicze przyniosła pandemia COVID-19.

17 czerwca 1991 r. w Bonn kanclerz RFN Helmut Kohl i premier RP Jan Krzysztof Bielecki podpisali „Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach obu państw. Jak zapisano w pierwszym artykule traktatu – Polska i Niemcy mają „dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter”.

W przeddzień rocznicy zawarcia Traktatu w słubickim magistracie spotkali się przedstawiciele samorządów z polsko-niemieckiego pogranicza na konferencji poświęconej pandemii COVID-19 i jej wpływu na życie mieszkańców tych terenów. Wśród zaproszonych gości byli marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Woidke mówił na konferencji prasowej, że ostatnie 14-15 miesięcy pandemii sprawiły, iż na pewne rzeczny należy spojrzeć w innych sposób. Według niego trzeba być lepiej przygotowanym na nieprzewidywalne sytuacje, jaką bez wątpienia okazała się pandemia.

„Chodzi o to, aby lepiej koordynować działania, które są podejmowane na szczeblu między naszymi państwami, miedzy rządami narodowymi, ale też lepiej koordynować te działania z samorządami lokalnymi tutaj na miejscu” – powiedział premier Brandenburgii. Jak ocenił, należy m.in. wypracować metody współpracy w zakresie ochrony zdrowia.

Marszałek Polak zwróciła uwagę, że od dwóch lat zmagamy się z pandemią światową „i znowu okazało się, że granica jest, a nie powinno tak być”. „Rozmawialiśmy dzisiaj na temat konieczności wspólnej koordynacji i włączenia samorządów i naszych wniosków do zarządzania kryzysowego. Z satysfakcją muszę dzisiaj powiedzieć, przyznać, że w tym trudnym czasie byliśmy razem, byliśmy solidarni” – podkreśliła.

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak przekazał, że uczestnicy spotkania w Słubicach zapowiedzieli przygotowanie apelu do rządów Polski i Niemiec oraz instytucji europejskich o wypracowanie regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło się mierzyć mieszkańcom pogranicza podczas czasu pandemii, m.in. związanych z ograniczeniami w tzw. małym ruchu granicznym.

„Wystosowując ten apel, mamy wielką nadzieję, że na przyszłość unikniemy tych problemów, z którymi borykaliśmy się przez ostatnie kilkanaście miesięcy. W tym apelu poruszamy wiele kwestii, z wielu aspektów życia. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby pracownicy transgraniczni nie przeżywali takich problemów, jakie przeżywali do tej pory, aby uczniowie i studenci również mogli bez problemów uczyć się po jednej i drugiej stornie Odry i Nysy” – powiedział Olejniczak.

W apelu przedstawiciele samorządów przygranicznych i euroregionów zamierzają zwrócić uwagę rządzącym na fakt, że niektóre restrykcje stosowane od wiosny 2020 r. miały negatywne konsekwencje dla codziennego życia mieszkańców regionów granicznych.

Według uczestników spotkania w czasie pandemii niedostateczna była m.in. komunikacja i wymiana informacji o podejmowanych na pograniczu działaniach służących zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa Sars-CoV-2, co doprowadziło do powstania różnorodnych regulacji prawnych wzdłuż całej granicy polsko-niemieckiej.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku