°C

W Genewie rozpoczął się szczyt Biden-Putin

Fot. PAP/EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
 

W Genewie rozpoczął się w środę szczyt z udziałem prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Spotkanie to zapowiadano jako bardzo trudne z powodu stanu dwustronnych relacji po czterech miesiącach ostrej retoryki.

Putin przyjechał do willi La Grange prosto z lotniska. Według lokalnych mediów odmówił protokolarnego spotkania z przedstawicielami władz Szwajcarii zaraz po przylocie, argumentując, że nie przybył z wizytą do tego kraju, ale wyłącznie na szczyt.

Biden jest w Genewie od wtorku.

W XVIII-wiecznej rezydencji obu przywódców powitał prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Guy Parmelin.

W komentarzach podkreśla się, że tematów rozmów jest wiele, a przewidywana długość spotkania, czyli 4-5 godzin – jedynie orientacyjna.

Władimir Putin wbrew oczekiwaniom na spotkanie przybył punktualnie. Rosyjski prezydent znany jest z tego, że inny politykom każe na siebie czekać – znacząco spóźnił się m.in. na spotkania z królową Elżbietą czy kanclerz Angelą Merkel. Dziś jednak przybył na czas. Około kwadransa później, zgodnie z planem, do willi La Grange dotarł Joe Biden.

Po dwóch rundach rozmów, także w poszerzonym gronie z udziałem szefów dyplomacji obu krajów, Antony’ego Blinkena i Siergieja Ławrowa, planowane są dwie osobne konferencje prasowe. Pierwszy spotka się z dziennikarzami Putin.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku