°C

Oddaj krew w Światowy Dzień Krwiodawstwa

fot. K.Gonera
 

Krew to dar życia. O tym jak cenny jest ten płyn, nie trzeba przekonywać nikogo. Dziś w kalendarzu przypada Światowy Dzień Krwiodawstwa.

Święto dedykowane jest wszystkim tym, którzy bezinteresownie ofiarują innym swoją krew. Obchodzimy je corocznie 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 dokonał przełomowego odkrycia grupy krwi. W 1930 roku za ten czyn otrzymał nagrodę Nobla.

Jak mówi Krzysztof Piwowarczyk z zielonogórskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa niewiele potrzeba, aby móc uratować komuś życie:

– Naszych krwiodawców nie trzeba zachęcać. Mają świadomość jak ważna jest krew dla człowieka – przyznaje Anna Osińska z żagańskiego oddziału terenowego krwiodawstwa:

Światowy Dzień Krwiodawstwa został ustanowiony w 2004 roku.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku