°C

27 grudnia świętem państwowym?

graf: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
 

Rusza akcja, której celem jest ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym. Chodzi o upamiętnienie dnia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jest ono uważane za najważniejszy zryw powstańczy w historii narodu polskiego, który przyniósł realny sukces polityczny. Dzięki wysiłkowi Powstańców Wielkopolskich do odradzającej się po I wojnie światowej Rzeczpospolitej przyłączono tereny Wielkopolski.

Inicjatorzy akcji skierowali apel do prezydenta, premiera i parlamentarzystów z prośbą o ustanowienie święta państwowego 27 grudnia. Tego dnia w 1918 roku w Poznaniu wybuchło powstanie, które bardzo szybko objęło całą Wielkopolskę. Powstańcy dotarli nawet w okolice Kargowej i Babimostu, jednak ostatecznie tych terenów nie udało się przyłączyć do państwa polskiego. Zasadnicza część walk trwała do połowy lutego 1919 roku. Po II wojnie światowej wielu Powstańców Wielkopolskich osiedliło się w dzisiejszym woj. lubuskim.

Przez całe wakacje zbierane będą podpisy pod inicjatywą ustanowienia święta 27 grudnia. Akcję organizują m.in.: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Przeczytaj Apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym

Komunikat inicjatorów akcji:

Zapraszamy wszystkie osoby, samorządowców z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, a także inne chcące się przyłączyć samorządy, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i zajmują się upowszechnianiem wiedzy o bohaterskim zrywie naszych przodków, do włączenia się w nasz wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym.

Prosimy o zapoznanie się z pismem oraz apelem o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym i podpisywanie deklaracji znajdujących się w załączniku i odsyłanie ich na adres: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, ul. Rolna 45a, 61–487 Poznań lub jako skan pocztą elektroniczną na adres: rafal.reczek@ipn.gov.pl

Podejmujący tę społeczną inicjatywę Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu zapraszamy: Wspólnie doprowadźmy do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym i świętem wszystkich Polaków.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku