°C

Najstarsza Polka Tekla Juniewicz skończyła 115 lat!

Tekla Juniewicz. Fot. Wojewoda Śląski/Twitter
 

Najstarsza obywatelka Polski - gliwiczanka Tekla Juniewicz - 10 czerwca skończyła 115 lat.

Życzenia jubilatce od szefa rządu przekazała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wraz z wojewodą śląskim.

Premier Mateusz Morawiecki, który dwa lata temu odwiedził najstarszą Polkę, poinformował na Facebooku o życzeniach, jakie złożył jej z okazji 115. urodzin.

„Mieliśmy zaszczyt z panem wojewodą złożyć w imieniu pana premiera Mateusza Morawieckiego urodzinowe najstarszej Polsce – 115-latce, pani Tekli”

– powiedziała Maląg podczas briefingu prasowego w Ogrodzieńcu.

„Podczas spotkania solenizantka otrzymała list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego”

– zaznaczył towarzyszący szefowej MRiPS wojewoda wieczorek.

Kim jest najstarsza Polka Tekla Juniewicz?

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa.

Jej matka Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego Lanckorońskiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska.

Tekla, pieszczotliwie nazywana przez swe opiekunki „Kluską”, pilnie uczyła się szycia i haftu, pracowała też w kuchni, zajmowała się osobami starszymi z pobliskiego domu opieki i z ciekawością chłonęła świat. Miała 8 lat, gdy wybuchła I wojna światowa, 12, gdy Polska odzyskała niepodległość, 21, gdy wyszła za mąż za starszego o 22 lata Jana Juniewicza, i 33 lata, gdy rozpoczęła się II wojna światowa.

Po ślubie państwo Juniewiczowie przeprowadzili się do Borysławia, gdzie pan domu zatrudnił się w kopalni wosku ziemnego. Na świat przyszły ich dwie córki: Janina (1928–2016) i Urszula (urodzona w 1929 r.). Pani Tekla przeżyła najstarszą córkę i swoich zięciów. W 1945 r., podczas repatriacji, rodzina jeszcze w komplecie opuściła teren Związku Radzieckiego i po dwutygodniowej podróży pociągiem dotarła do Gliwic, gdzie mąż pani Tekli zatrudnił się w kopalni Sośnica.

Po jego śmierci, do 103. roku życia pani Tekla mieszkała sama. Radziła sobie z codziennymi sprawami, paliła w piecu. Później zaopiekowali się nią wnuk i wnuczka. W wieku 111 i 113 lat za poradą śląskiego konsultanta geriatrii dr. Jarosława Derejczyka szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, zostając najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Autentyczność wieku pani Tekli udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

Premier składa życzenia najstarszej Polce

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o życzeniach, jakie złożył z okazji 115. urodzin najstarszej Polce – Tekli Juniewicz.

„Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

Jednak dzięki pamięci i tradycji kultywowanej przez takich jak Ona, którzy nosili Polskę w sercu i przeżyli wielkie próby XX wieku, jesteśmy dziś tutaj, rozwijamy się, mówimy po polsku i cieszymy wolnością.

Pani Tekla Juniewicz – najstarsza Polka, kończy dziś 115 lat. I nawet koronawirus jej nie straszny. Chciałbym życzyć wszystkim, by żyli i cieszyli się jak najlepszym zdrowiem co najmniej tak długo, jak Ona. Dbajmy o naszych Seniorów!

Pani Teklo – wszystkiego, co najpiękniejsze w spokojnej jesieni życia!”

– napisał premier w czwartek na Facebooku.

Urodziła się w 1906 roku, gdy Rzeczypospolitej oficjalnie wciąż nie było na mapach.

Jednak dzięki pamięci i tradycji…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 10 czerwca 2021

 

Dwa lata temu panią Teklę premier Mateusz Morawiecki odwiedził osobiście.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku