°C

Mundur i muzyka. Dwie pasje, które łączą członków orkiestry wojskowej

fot. K.Gonera
 

Żagań od zawsze utożsamiany jest z wojskiem. Są tu między innymi czołgiści, remontowcy i łącznościowcy. Niewielu jest jednak mundurowych, którzy na co dzień parają się muzyką.

Żagańska orkiestra wojskowa liczy 21 żołnierzy. Wśród nich jest także jedna kobieta. Każdego dnia spędzają czas na próbach przed występami, których jest naprawdę wiele.
Żołnierze z orkiestry szkolą się nie tylko z gry na instrumentach. Odbywają strzelania, zdają jak każdy mundurowy coroczne egzaminy sprawnościowe.

– Tu nie ma ulg. To po prostu służba. I choć muzyka wypełnia większość czasu, wykonujemy również inne zadania – mówi kapelmistrz, starszy chorąży sztabowy Tomasz Figler:

Starszy chorąży sztabowy Marcin Kuciewicz rolę tamburmajora porównuje do sternika statku:

Starszy kapral Joanna Borowska przyznaje, że dwie godziny ćwiczeń dziennie to podstawa, choć są w służbie i inne obowiązki:

Początki żagańskiej orkiestry wojskowej sięgają 1944 roku.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku