°C

Nowa szprotawska ścieżka na spacery, biegi i rowery

fot. M. Boryna
 

W gminie Szprotawa można korzystać z nowego przyrodniczego szlaku wędrownego, prowadzący do utworzonego niedawno Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”.

Ścieżka ma początek na wyspa młynarskiej na rzece Szprotawa na wschodnim krańcu wsi Wiechlice. W jedno połączono istniejącą przystań kajakową i bazę nowej ścieżki. Do dyspozycji turystów jest drewniana wiata ze stołami i ławami, palenisko, grill i pomost. Obok kręcą się turbiny małej elektrowni wodnej. Na wyspie można zaparkować samochód.

Szlak oznaczony jest symbolem zielonego bobra i prowadzi nad brzegi ukrytego w buszu potoku. Najpierw pod górę malowniczym bukowym wąwozem, u dołu którego znajduje się źródełko, wedle podania starożytne stanowisko pogańskiego kultu. Na szczycie wzniesienia jest stary trakt szprotawsko-głogowski, a po drodze zabytkowe poniemieckie kamienne drogowskazy z XIX wieku oraz pomnikowa sosna.

Docelowy punkt dydaktyczny znajduje się w historycznym lesie miejskim, rozlokowanym na niewielkim wzniesieniu. To odosobnione miejsce z dziką przyrodą, ale także masywnymi ławami leśnym stołem. Ścieżka ma długość 4 kilometrów, co kilometr rozlokowane są ławy, gdzie można odpocząć. Trasa to pomysł na rodzinne spacery lub w gronie znajomych, a także dla miłośników przyrody. Przeznaczona jest do ruchu pieszego lub rowerowego, odcinkami lekko crossowego.

Trasę zaprojektowali Maciej Boryna i Jan Ryszawy z Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Magistrat uruchomił ścieżkę własnymi siłami przy znikomym zaangażowaniu finansowym dzięki pomocy organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i Nadleśnictwa Szprotawa. Wkrótce pojawią się jeszcze tablice dydaktyczne oraz skrytki do popularnej gry terenowej geocaching.

Po niedawno otwartej ścieżce dydaktycznej Park Huta, to drugi wykończony w bieżącym roku przez gminę Szprotawa szlak służący rekreacji, edukacji regionalnej i propagowaniu zdrowego trybu życia. Następna będzie pętla rowerowa o długości 10 km relacji Dzikowice-Długie-Borowina-Dzikowice, także prowadząca przez obszary Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Potok Sucha.

info i foto – M. Boryna (Sprotavia Touristica)


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku