°C

Dziś Dzień Dziecka. Święto ponad 6 milionów najmłodszych w Polsce!

Fot. Envato
 

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka, w Polsce jest to święto ponad 6 milionów najmłodszych obywateli.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu promowania ideałów i wartości dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

W Polsce, podobnie jak w innych byłych państwach komunistycznych w Europie, święto było obchodzone od 1952 roku.

Przed wojną w Rzeczpospolitej 22 września obchodzono Święto Dziecka, ustanowione w 1929 roku, z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem.

Według danych ZUS, w okresie od lutego 2020 do stycznia 2021 roku w naszym kraju urodziło się niespełna 350 tysięcy dzieci. Od lipca 2019 roku rządowy program Rodzina 500 plus, wprowadzony w kwietniu 2016-go, obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia.

Dzień Dziecka na świecie jest obchodzony w różnych terminach. Organizacja Narodów Zjednoczonych obchodzi go 20 listopada, w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji Praw Dziecka w 1989 roku.

Polska była inicjatorem opracowania tego ostatniego dokumentu – zaproponowała uchwalenie konwencji, złożyła projekt oraz aktywnie uczestniczyła w jego przygotowaniu. Konwencja, po podpisaniu przez 20 państw, weszła w życie w 1990 roku.

We Francji dzieci mają swoje święto 6 stycznia, kiedy przypada Dzień Rodziny. Podczas wspólnej, uroczystej kolacji podaje się między innymi ciasto z „wróżbami”.

W Japonii innego dnia świętują chłopcy, a innego dziewczynki. Chłopcy – 5 maja – robią z ojcami flagi w kształcie karpia, będące symbolem siły i odwagi, i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki – 3 marca – przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji Dzień Dziecka jest obchodzony 23 kwietnia, w Australii – w czwartą środę października, w Argentynie – w drugą niedzielę sierpnia, a na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku