°C

W. Brytania: szczepionki powstrzymują indyjski wariant wirusa

Fot. Pexels/Nataliya Vaitkevich
 

Liczba wykrytych przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o ponad 1000, czyli o 77 proc. w ciągu pięciu dni, ale wstępne dowody wskazują, że szczepionki go powstrzymują - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Matt Hancock.

Jak poinformował, w Wielkiej Brytanii wykryto dotychczas 2323 zakażenia wariantem B.1.617, z czego 483 w Bolton i Blackburn w północno-zachodniej Anglii. W obu miastach liczba zakażeń tym wariantem podwoiła się w ciągu tygodnia, rośnie we wszystkich grupach wiekowych i jest on w tam wariantem dominującym. Natomiast w całym kraju jest 86 obszarów samorządu terytorialnego, w których jest pięć lub więcej przypadków B.1.617.

W szpitalach w Bolton jest 19 osób, u których wykryto ten wariant, a w Blackburn – osiem, ale większość z tych osób nie zaszczepiła się przeciw Covid-19, mimo że były one już do tego uprawnione. „To pokazuje, że nowy wariant nie ma tendencji do penetrowania starszych, zaszczepionych grup i ponownie podkreśla znaczenie uzyskania szczepionki, szczególnie – ale nie tylko – przez osoby z grup wiekowych podatnych na chorobę” – mówił Hancock.

Minister zdrowia, przedstawiając sprawozdanie w Izbie Gmin, powiedział także, że wstępne dane wskazują, iż indyjski wariant jest bardziej zakaźny niż dominujący w kraju brytyjski, ale na razie nie wiadomo, o ile bardziej.

Jak informowano w minionym tygodniu, według stanu na 12 maja było 1313 wykrytych przypadków indyjskiego wariantu, co było wówczas 2,5-krotnym wzrostem w ciągu siedmiu dni.

Tymczasem w poniedziałek podano, że w ciągu minionej doby wykryto 1979 nowych zakażeń wszystkimi wariantami oraz stwierdzono pięć zgonów z powodu Covid-19. Natomiast łączne bilanse z ostatnich siedmiu dni wynoszą 15,5 tys. infekcji i 75 zgonów. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto nieco ponad 4,45 mln zakażeń, w efekcie których zmarły 127 684 osoby.

Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 36,7 mln osób, co stanowi 69,7 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą – prawie 20,3 mln, czyli 38,5 proc. dorosłych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku