°C

UE potępia Rosję za listę „nieprzyjaznych państw”

Fot. PAP/EPA/SERGEY ILYIN / KREMLIN / SPUTNIK POOL
 

Unia Europejska potępiła Rosję za listę „nieprzyjaznych państw”. Oświadczenie w tej sprawie, w imieniu krajów członkowskich, opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Na liście są Stany Zjednoczone, a z Unii Europejskiej - Czechy.

Niedawno władze w Pradze ujawniły, że zamachu na skład amunicji na Morawach w 2014 roku dokonali agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. W konsekwencji Czechy wyrzuciły 18 rosyjskich dyplomatów, Moskwa nakazała wyjazd 20 Czechom.

Szef unijnej dyplomacji napisał, że Wspólnota uważa zarzuty dotyczące nieprzyjaznych działań za bezpodstawne. Dodał, że Rosja swoimi decyzjami łamie Konwencję Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych.

„Wzywamy Rosję do zmiany decyzji, by nie doszło do dalszego pogorszenia się wzajemnych relacji, które już i tak są napięte”

– brzmi oświadczenie Josepa Borrella.

Szef unijnej dyplomacji zapewnił o pełnej solidarności z Czechami, państwem członkowskim Wspólnoty i Stanami Zjednoczonymi oraz wezwał Rosję do przestrzegania międzynarodowego prawa.

Z podobnym apelem zwrócił się też wcześniej szef Rady Europejskiej. Charles Michel napisał na Twitterze, że na nic zdadzą się próby podziału Wspólnoty. Relacje Unii Europejskiej z Rosją będą jednym z tematów szczytu rozpoczynającego się za nieco ponad tydzień w Brukseli.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku