°C

Polski Ład: służba zdrowia i sprawiedliwe podatki

Fot. PAP/Leszek Szymański
 

Polski Ład opiera się na pięciu filarach; pierwszy to służba zdrowia, która zostanie wsparta z nowych źródeł finansowania, a drugi to bardziej sprawiedliwy system podatkowy, z którego skorzysta 18 milionów Polaków - mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki.

Służba zdrowia

Premier wskazał, że pierwszy filar Polskiego Ładu, to służba zdrowia. „Tutaj oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, która wpłynie, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia” – zapowiedział szef rządu.

Bardziej sprawiedliwy system podatkowy

Drugi filar Polskiego Ładu, jaki wskazał Morawiecki, to bardziej sprawiedliwy system podatkowy. „18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło jeszcze bardziej opierać swoje pragnienia, marzenia o lepszą pracę, o wyższe zarobki” – mówił premier.

Nowy Ład: 7 proc. PKB na zdrowie w ciągu sześciu lat

Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc. – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Służba zdrowia – tutaj w starciu z COVID-19 służba zdrowia właściwie wszystkich państw świata miała potężne problemy – okazała się wielką piętą achillesową, wielkim problemem. My potrafiliśmy przeznaczyć z górą 40 mld więcej – ponad 100 mld zł i blisko 40 proc. wzrost w ciągu pięciu lat środków na służbę zdrowia. To bezprecedensowy wzrost, również w proporcji do PKB do poziomu 5,3 w tym roku; to bardzo mocny impuls wzrostu”

– ocenił premier Morawiecki.

„Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu sześciu lat podnieść wydatki na zdrowie, na zdrowie Polaków, do poziomu 7 proc. PKB Polski, a już w ciągu najbliższych dwóch lat osiągnąć pułap 6 proc., a więc przed czasem, wcześniej, niż ten, który zakładaliśmy”

– dodał szef rządu. Dodał, że dzięki temu rząd chce sfinansować fundusz modernizacji szpitali, wysokospecjalistyczne przychodnie, szpitale powiatowe.

Polski Ład: zniesienie limitów do lekarzy specjalistów

Znosimy limity do lekarzy specjalistów, aby skrócić kolejki; będzie system mierzenia jakości w służbie zdrowia, chcemy, aby „jak najlepiej zmotywowani” pracownicy służby zdrowia służyli wszystkim Polakom, bo najważniejszy jest pacjent i jego bliscy – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Po drugie znosimy limity do specjalistów; po to, żeby kolejki skrócić. To będzie jeden z podstawowych naszych celów” – powiedział szef rządu podczas prezentacji „Polskiego Ładu” w części dotyczącej ochrony zdrowia.

„Po trzecie wiążemy duże nadzieje z dalszą elektronizacją” – zaznaczył. „Będzie to jednocześnie system mierzenia jakości, mierzenia jakości w służbie zdrowia” – dodał szef rządu.

Według premiera, jest to „tak ważne, bo najważniejszy jest przecież pacjent i jego bliscy”. „I to oni muszą wiedzieć, że służba zdrowia państwa polskiego robi wszystko, żeby ich ratować, ratować ich życie, ratować ich zdrowie” – podkreślił Morawiecki.

„W wielu obszarach służby zdrowia będziemy poprawiali to, co się da” – zapewnił premier.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku