°C

Johnson: Indyjski wariant zagrożeniem dla planu znoszenia restrykcji

Fot. PAP/EPA/Neil Hall
 

Zaplanowany na poniedziałek trzeci etap znoszenia restrykcji w Anglii się nie zmienia, ale indyjski wariant koronawirusa stanowi zagrożenie dla kolejnego etapu, który ma się zacząć 21 czerwca - przyznał w piątek po południu brytyjski premier Boris Johnson.

„Na tym etapie istnieje kilka ważnych niewiadomych. Uważamy, że ta odmiana jest bardziej podatna na przenoszenie niż poprzednia – innymi słowy, łatwiej przechodzi z człowieka na człowieka – ale nie wiemy, o ile. Powiedziano mi, że jeśli jest on tylko nieznacznie bardziej przenaszalny, możemy kontynuować mniej więcej zgodnie z planem. Ale jeśli wirus jest znacznie bardziej przenaszalny, prawdopodobnie staniemy przed trudnymi wyborami”

– mówił Johnson na konferencji prasowej.

W czwartek rządowa agencja Public Health England (PHE) podała, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto jednak 1313 przypadków zakażenia indyjskim wariantem, co oznacza, że ich liczba szybko się zwiększa, bo tydzień wcześniej było ich 520, a dwa tygodnie wcześniej – 202. Z kolei w piątek poinformowano o pierwszych czterech zarejestrowanych zgonach osób, u których wykryto indyjski wariant wirusa.

Johnson powiedział, że nie ma na razie dowodów, by indyjski wariant był bardziej odporny na obecne szczepionki i nie uważa, by przejście do czwartego etapu w czerwcu było niemożliwym, ale podkreślił, że trzeba realistycznie brać pod uwagę możliwość opóźnień.

W piątek podano, że w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 2193 zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 17 zgonów z powodu Covid-19. To oznacza, że bilans zakażeń z ostatnich siedmiu dni wynosi niespełna 15,8 tys. – o 9,4 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu – a bilans zgonów – 70, co jest spadkiem o 13,6 proc. w stosunku do poprzednich siedmiu dni. Natomiast od początku pandemii wykryto już prawie 4,45 mln zakażeń, przez które zmarło 127 668 osób.

Do czwartku włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało ponad 36,1 mln osób (68,6 proc. dorosłych mieszkańców kraju), a drugą – ponad 19,3 mln (36,7 proc. dorosłych).


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku