°C

Sejmowe komisje przyjęły projekt o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk (po prawej) i sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda (po lewej) podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych w Sejmie. Fot. PAP/Rafał Guz
 

Sejmowe komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych przyjęły projekt ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, czyli zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma on posłużyć do odnowienia i pobudzenia europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa.

W głosowaniu wzięło udział 81 posłów. Za projektem opowiedziało się 53, przeciwnych było 3, a wstrzymało się 25. Teraz dokumentem zajmie się Sejm na dzisiejszym posiedzeniu, które zaplanowano na godzinę 16.00.

Komisje na posiedzeniu odrzuciły też wniosek Koalicji Obywatelskiej o odroczenie ratyfikacji Funduszu Odbudowy o dwa tygodnie i zorganizowanie w tym czasie wysłuchania publicznego na temat Krajowego Planu Odbudowy. Jest to dokument wskazujący w jaki sposób mają być wydatkowane środki z funduszu.

Komisja Europejska potrzebuje ratyfikacji umowy przez wszystkie państwa członkowskie, aby móc w imieniu UE zaciągnąć pożyczki na sfinansowanie Funduszu Odbudowy. Dla Polski przewidziano przeszło 57 miliardów euro w postaci dotacji i pożyczek.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku