°C

Zielona Góra uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [DUŻO ZDJĘĆ]

Fot. Izabela Kwiatkowska
 

Przy obelisku Konstytucji 3 Maja w Parku im. gen. Józefa Sowińskiego w Zielonej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające 230 rocznicę uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta, Rady Miasta, różnych zielonogórskich organizacji oraz harcerze.
Konstytucja 3 Maja była narzędziem doskonalenia i obrony państwa. W tamtym czasie byliśmy już po pierwszym rozbiorze Polski i w obliczu zagrożenia znaliśmy zamiary wroga – przypomniał wicewojewoda Wojciech Perczak:

Jednak mimo uchwalenia Konstytucji 3 Maja, doszło do kolejnych dwóch rozbiorów w 1793 i 1795 roku i Polska zniknęła z mapy Europy. Zdaniem wicewojewody to w dużej mierze była wina króla Stanisława Augusta Poniatowskiego:

Jakie jest znaczenie Konstytucji 3 Maja dziś ? Jaką współcześni mogą z niej czerpać naukę ? O tym z kolei mówił przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak:

Ze względu na zagrożenie epidemiczne tegoroczne obchody miały bardzo skromny wymiar. Na zakończenie delegacje złożyły symbolicznie pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z miejskich uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Fot. Jarosław Zasacki.

Zielona Góra uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja [DUŻO ZDJĘĆ] | Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku