°C

35 lat od katastrofy w Czarnobylu [ZDJĘCIA]

fot. T. Jocz
 

Mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylu. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r. w bloku energetycznym nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do wybuchu reaktora. Wydarzenie zapisało się na kartach historii jako największa katastrofa przemysłowa XX wieku. W wyniku awarii reaktora jądrowego skażony został obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji o powierzchni nawet 146 tys. km².

Wyemitowana z uszkodzonego reaktora radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób. Wokół wyznaczono zamkniętą strefę buforową, liczącą 2,5 tys. km kwadratowych.

A tak Czarnobylska Strefa Wykluczenia prezentuje się po 35 latach od katastrofy:


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku