°C

USA wzywa Białoruś do uwolnienia więźniów politycznych

Fot. PAP/EPA/Stefani Reynolds
 

Stany Zjednoczone wzywają Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich bezprawnie zatrzymanych i uwięzionych - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu Antony Blinken. Ministerstwo finansów USA nałożyło ograniczenia na transakcje z białoruskimi spółkami państwowymi.

Resort finansów USA poinformował o wycofaniu zgody na część transakcji podmiotów ze Stanów Zjednoczonych z dziewięcioma objętymi sankcjami białoruskimi państwowymi spółkami. Na ograniczoną współpracę gospodarczą z tymi firmami Waszyngton zgodził się warunkowo 2015 roku. W obliczu pogorszającej się sytuacji dotyczącej praw człowieka na Białorusi resort zadecydował, że nie będzie już dalej zezwalał na niektóre transakcje.

Amerykańskie podmioty mają 45 dni, by wycofać się z określonych rodzajów współpracy gospodarczej z dziewięcioma spółkami z Białorusi.

Blinken poparł w oświadczeniu działania ministerstwa finansów, uznając, że jest to „kolejna konsekwencja rażącego lekceważenia przez władze białoruskie praw człowieka” oraz „nieprzestrzegania zobowiązań wynikających” z prawa międzynarodowego.

„Biorąc pod uwagę gwałtownie pogarszającą się sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi, rząd USA stwierdził, że dalsze przedłużenie (zezwoleń) będzie niezgodne z Belarus Democracy Act (amerykańska ustawa z 2004 roku dotycząca sytuacji z demokracją na Białorusi) oraz amerykańskimi wartościami”

– przekazał szef resortu dyplomacji.

„Stany Zjednoczone wzywają Białoruś do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich bezprawnie zatrzymanych i uwięzionych”

– wezwał Blinken. Zapewnił, że Waszyngton będzie współpracować z innymi stronami, by doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy stoją za łamaniem praw człowieka i nadużyciami.

Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty opozycji, które są brutalnie tłumione przez władze Alaksandra Łukaszenki. Departament Stanu szacuje, że na Białorusi jest obecnie ponad 340 politycznych więźniów.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku