°C

Skarb ze Święciechowy własnością MZW

Fot. MZW.
 

Zbiór 201 monet z XV i XVI wieku, stanowiący tzw. Skarb ze Święciechowy, stał się własnością samorządowego Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie. Jest on prezentowany w tej placówce od maja 2016 roku. Do tej pory stanowił depozyt Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na skarb składają się monety srebrne z XV i XVI w. z terenu Polski, Śląska i Prus. Wszystkie wybito w okresie panowania dynastii Jagiellonów. – Jest to dla naszej placówki cenny nabytek – powiedział Przemysław Wojciech ze wschowskiego muzeum:

Prawdopodobnie skarb ten został ukryty po 1540 r. przez jednego z miejscowych kupców. Znaleziono go w glinianym naczyniu, w kwietniu 1981 r. podczas prac ziemnych prowadzonych na terenie prywatnej posesji w Święciechowie w pow. leszczyńskim, na głębokości około metra.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku