°C

„Porażające i przerażające” – burza po zdjęciach Kopacz w prosektorium

Fot. TVP, "Stan zagrożenia", reż. Ewa Stankiewicz - Jorgensen
 

Ówczesne władze państwowe od samego początku nie traktowały priorytetowo i nie traktowały poważnie tego, co się stało w Smoleńsku - ocenił w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski komentując film "Stan zagrożenia", który wyemitowała w niedzielę Telewizja Polska.

Jak zapowiedział prezes TVP Jacek Kurski, film Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" zostanie powtórzony dzisiaj w TVP Info o 20:10. Jego emisję zaplanowano także w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 22.35 oraz we wtorek 20 kwietnia o 14.18 na antenie TVP Polonia.

W niedzielę Telewizja Polska wyemitowała film dokumentalny Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia”, w którym ukazano m.in. kontekst polityczny i stan relacji polsko-rosyjskich przed katastrofą smoleńską w 2010 r., a także wskazano na zaniedbania, które zdaniem autorów miały miejsce po katastrofie. Film został oparty na dokumentach Naczelnej Prokuratury Wojskowej i raporcie technicznym podkomisji do planowego zbadania wypadku lotniczego.

Cytowany w dokumencie specjalista medycyny ratunkowej, który był dzień po katastrofie w Moskwie, powiedział, że podczas identyfikacji ciał w prosektorium polscy medycy sądowi nie uczestniczyli w samych sekcjach. Ukazano przy tym zdjęcia z prosektorium, na których widać ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz, w towarzystwie m.in. pracowników zajmujących się przenoszeniem ciał ofiar katastrofy.

"Porażające i przerażające" - burza po zdjęciach Kopacz w prosektorium Radio Zachód

Fot. TVP, „Stan zagrożenia”, reż. Ewa Stankiewicz – Jorgensen

Porażające i przerażające

Rzecznik prezydenta na antenie w TVP1 został poproszony o komentarz do filmu „Stan zagrożenia”.

„Porażające i przerażające – tak bym to określił. Porażające infantylnością zachowań pani marszałek, pani premier Ewy Kopacz, a przerażające tym, jak wyglądało działanie państwa polskiego w tamtym niezwykle trudnym czasie”

– ocenił Spychalski.

„W zderzeniu z tą narracją, którą wtedy pan premier Donald Tusk suflował Polakom, że wszystko jest pod pełną kontrolą, że państwo w sposób należyty wywiązuje się ze swoich obowiązków, to zderzenie jest przerażające i mnie jako Polaka, jako obywatela naszego kraju, to po prostu przeraża, że państwo polskie mogło w taki sposób, tak niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii, brutalne zderzenie z rosyjskim aparatem państwowym, że mogli tak wysoko postawieni przedstawiciele naszych władz postępować”

– dodał.

W ocenie rzecznika prezydenta, ówczesne decyzje polskich władz były nieracjonalne, a ich skutki są odczuwane do dziś. „Przecież tamte decyzje spowodowały, że wrak Tupolewa jest nadal na rosyjskiej ziemi, że czarne skrzynki nadal są w Moskwie” – podkreślał.

„Stan zagrożenia” – ponowna emisja dziś w TVP INFO i TV Polonia

Jak zapowiedział na Twitterze prezes TVP Jacek Kurski, dokument Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia” zostanie powtórzony dzisiaj w TVP Info o 20:10 po „Gościu Wiadomości”. Po filmie zapowiedziano dyskusję.

Emisję dla widzów TVP Polonia zaplanowano także w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 22.35 oraz we wtorek 20 kwietnia o 14.18.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku