°C

„Ukradzione głosowanie” w sejmiku. Zielone światło dla „pałacu marszałek”?

Fot. Radio Zachód
 

Dziś radni Sejmiku Województwa Lubuskiego dokończyli sesję marcową, która z powodu pojawienia się nowych uchwał została przerwana na dwa tygodnie. Kością niezgody była uchwała zmieniająca budżet województwa i zakup działki od Uniwersytetu Zielonogórskiego pod budowę nowego urzędu marszałka. Dąży do tego koalicja PO-PSL-SLD, a przeciwna jest opozycja. W skutek błędu technicznego podczas głosowania, mimo takiej samej ilości głosów po obu stronach, uchwała została jednak przyjęta.

Problemy techniczne miała radna Zofia Dajczak. Jej głos został zaliczony jako wstrzymujący się i otworzył Zarządowi Województwa drzwi do zakupu działki i rozpoczęcie wartej nawet 80 milionów złotych inwestycji.

Radny Kazimierz Łatwiński (PiS) wskazywał, że radna zgłosiła prośbę o reasumpcję, ale jej wniosek odrzucono:

Radni koalicji nie pozwolili na powtórkę głosowania i uchwała została przyjęta. Zdaniem radnego Sebastiana Ciemnoczołowskiego (POKO) budowa nowego urzędu przyniesie sporo oszczędności:

Zdaniem radnego Zbigniewa Kołodzieja (PSL) sytuacja do której doszło na sesji mogła nie być zwykłą pomyłką podczas głosowania:

To nie koniec problemów z większością w sejmiku mówi radny Wacław Maciuszonek (Bezpartyjni Samorządowcy):

Mimo korzystnego dla koalicji wyniku głosowania, nie wiadomo, czy uchwała będzie mogła wejść w życie. W kolejnym głosowaniu radni opozycji odrzucili bowiem wieloletnią prognozę finansową powiązaną z uchwałą. Sprawa wkrótce będzie badana przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

 

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku