°C

Wojsko szkoli się z załadunku na platformy wagonowe

fot. Krzysztof Gonera
 

Kiedy ciężki sprzęt ma zostać przemieszczony na poligon, wojsko wykorzystuje drogi publiczne bądź transporty kolejowe. Wjazd na platformy odbywa się wówczas ze stacjonarnych bocznic. Lubuscy żołnierze szkolili się w Żaganiu, wykorzystując rampę mobilną.

Jak mówią sami wojskowi, to zupełnie inny sposób załadunku czołgów czy transporterów opancerzonych na wagonowe platformy. Po stosunkowo szybkim przygotowaniu można załadować sprzęt czy zjechać z wagonów w dowolnym miejscu podczas wykonywania zadań bojowych.
Podpułkownik Jacek Andrzejewski z 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia podkreśla, że ten rodzaj załadunku wymaga treningów:

– Ważne jest tu zgranie dowódcy z kierowcą. To nie samochód, lecz ciężka, kilkudziesięciotonowa maszyna – podkreśla chorąży Tomasz Potęga z Ośrodka Szkolenia Leopard ze Świętoszowa:

Rampy kolejowe mobilne wprowadzono do użytku polskiej armii dwa lata temu.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku