°C

Minister Czarnek: Nie ma planów likwidacji PAN

Pałac Staszica, siedziba kilku instytutów I Wydziału PAN, Warszawa. Fot. harum - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3107920
 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że Polską Akademię Nauk czeka reforma.

W rozmowie z Polskim Radiem 24 minister zaprzeczył doniesieniom medialnym o planach likwidacji PAN:

Minister dodał, że jest kilka projektów reformy PAN. Zaprzeczył też, aby resort edukacji i nauki zamierzał ograniczyć finansowanie Polskiej Akademii Nauk.

Przemysław Czarnek odniósł się także do doniesień medialnych, których autorzy twierdzą, że Narodowy Program Kopernikański (NPK) miałby być nową instytucją, która zastąpi Polską Akademię Nauk. Prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński, napisał list do dyrektorów instytutów i wydziałów PAN, w którym zaznaczył, że NPK jest inicjatywą, która „powstaje bez najmniejszych konsultacji z instytucjami reprezentującymi naukę w Polsce”.

Minister edukacji i nauki potwierdził, że nie likwidacja, a reforma czeka Państwową Akademię Nauk.

„Jednym z autorów koncepcji reformy PAN jest prof. Duszyński, jej prezes. Gdy dowiedziałem się, że mam zlikwidować PAN, przestraszyłem się, że mam taką moc sprawczą”

– powiedział prof. Czarnek.

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie Polskiego Radia 24.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku