°C

Na ratunek Królowi

fot. Muzeum Twierdzy Kostrzyn
 

Twierdza Kostrzyn to jeden z najciekawszych zabytków militarnych w Polsce, jeden z niewielu w Europie. Niestety, od lat wiadomo, że w najgorszym stanie technicznym znajduje się nieodrestaurowany i na co dzień nieużytkowany bastion Król. Z roku na rok postępuje proces niszczenia obiektu. Bastion przecieka, woda niszczy cegły, zamarza, powodując pęknięcia.

– Wierzę, że wspólnymi siłami uda się najcenniejszy bastion uratować – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn:

Problemem są oczywiście pieniądze. Suma potrzebna do uratowania bastionu jest ogromna, przekraczająca możliwości Kostrzyna nad Odrą. – Wydeptujemy wszystkie ścieżki, aby zdobyć środki, ale od lat udaje nam się jedynie zapobiegać, a nie leczyć – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą:

Dodajmy, że dzięki ogromnemu wysiłkowi miasta udało się już odrestaurować bastion Filip, bastion Brandenburgia i bramę Berlińską. Dla celów turystycznych przywrócono już częściowo teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku