°C

Niezwykłe narodziny w opolskim zoo

Mały samczyk antylopy bongo górskiego w opolskim ogrodzie zoologicznym. Urodził się w Wielkanoc. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
 

W opolskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszła antylopa bongo górskiego. To duży sukces hodowlany w skali całego kraju - poinformował jeszcze przed Wielkanocą rzecznik ogrodu Miłosz Bogdanowicz. W Opolu to już drugie urodziny antylopy w tym roku.

Pierwsze narodziny bongo górskiego w Opolu miały miejsce 27 stycznia. Wówczas urodzona samica o imieniu Karanga dołączyła do żyjącego w opolskim ogrodzie stada składającego się z trzech dorosłych samic i jednego samca. Bongo górskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Ich hodowla jest ściśle koordynowana w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP) przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

Teraz na świat przyszedł samczyk. Mariusz Włodarczyk z działu hodowlanego opolskiego ogrodu zoologicznego powiedział, że maluszek jest zdrowy i chętnie korzysta z mleka swojej mamy.

Niezwykłe narodziny w opolskim zoo Radio Zachód

Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Nowy przychówek to ogromny sukces hodowlany w skali całego kraju. W polskich zoo antylop bongo jest 13, a na wolności żyje około 80 osobników tego gatunku.

„Są to antylopy leśne, których w naturze człowiek nie jest w stanie zobaczyć, bo żyją w leśnych gęstwinach. Do tego mają świetny słuch i są bardzo płochliwe, łatwo ulegają stresowi. W ogrodzie zoologicznym trzeba więc stworzyć im naprawdę świetne warunki, by czuły się na tyle komfortowo, aby chciały się rozmnażać”

– wyjaśnił Włodarczyk.

W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych. Aktywność prowadzi nocą, w dzień chroniąc się w zaroślach przed drapieżnikami. Dorosłe osobniki bongo górskiego osiągają wagę od 200 do 400 kilogramów i dożywają około 18-20 lat. Ich dietę są głównie liście, ale w zoo dostają też siano z lucerny i niektóre warzywa czy owoce.

Niezwykłe narodziny w opolskim zoo Radio Zachód

Fot. PAP/Krzysztof Świderski


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku