°C

Zofia Klepacka z brązowym medalem na mistrzostwach Europy

Zofia Klepacka. Fot. Polski Związek Żeglarski
 

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) wywalczyła brązowy medal zakończonych w Vilamourze mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X. W Portugalii triumfowali broniąca tytułu Francuzka Charline Picon i Holender Kiran Badloe. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) był czwarty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodniczek Klepacka była druga i miała zaledwie punkt straty do prowadzącej Picon. Niespełna 35-letnia warszawianka nie tyle nie zdołała wyprzedzić Francuzki, ile straciła drugą lokatę na rzecz mistrzyni świata Lilian de Geus.

Holenderka okazała się najlepsza w ostatnim starcie, dzięki czemu przesunęła się z trzeciej na drugą pozycję, natomiast Polka w sobotę była ostatnia w stawce. Bliska wyprzedzenia jej była również szósta Marta Maggetti. Włoszka przegrała jednak rywalizację z de Geus i ze stratą punktu do Klepackiej sklasyfikowana została na czwartym miejscu.

Sukcesu pogratulował Polce minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. „Gratulacje dla Zofii Klepackiej za brąz na Mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie RS:X!:)” – napisał wicepremier na Twitterze.

Trzecia na mecie zameldowała się mistrzyni olimpijska z 2016 roku z Rio de Janeiro Picon, która tym samym obroniła wywalczony w listopadzie także w Vilamourze tytuł.

„Zosia bardzo dobrze wystartowała, ale na pierwszej +halsówce+ popełniła błąd. Nie przypilnowała Picon, która zrobiła zwrot i razem z Hiszpanką Blanką Manchon została po lewej stronie, a tymczasem +wydała+ prawa. Te dwie zawodniczki straciły kontakt z resztą stawki i zrobiło się trochę nerwowo. Na szczęście Klepacka nie straciła miejsca na podium. Była szansa na złoto, ale cieszymy się z brązu” – powiedział PAP trener kobiecej kadry Cezariusz Piórczyk.

To dziewiąty, w tym piąty brązowy, medal Klepackiej w mistrzostwach Europy w klasie RS:X. Złote krążki zdobyła w 2011 roku w Burgas, w 2017 w Marsylii i rok później w Sopocie, druga była w 2016 roku w Helsinkach, a trzecia w 2010 roku w Sopocie, w 2014 w Alacati w Turcji, rok później w Mondello na Sycylii oraz w 2020 roku w Vilamourze.

Wśród kobiet rywalizowało 22 deskarek z 16 krajów. 13. była Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W wyścigu medalowym wystąpiło także dwóch Polaków – Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą) i Myszka, którzy nie mieli szansy na miejsca na podium. Myszka zajął w nim drugą pozycję, dzięki czemu awansował z piątej na czwartą lokatę, a tuż za nim w klasyfikacji generalnej uplasował się ósmy w ostatnim starcie Furmański.

Wyścig medalowy wygrał mistrz świata i trzeci deskarz poprzednich ME Kiran Badloe, co zapewniło mu triumf w całej imprezie. Holender wyprzedził zwycięzcę tych zawodów w 2018 roku w Sopocie Włocha Mattię Camboniego oraz, co było sporą niespodzianką, Ofeka Elimelecha z Izraela.

Broniący tytułu rodak tego ostatniego Yoav Cohen był szósty. Wśród mężczyzn ścigało się 39 żeglarzy z 20 państw.

Wyniki końcowe:

kobiety
 1. Charline Picon (Francja)          40 pkt
 2. Lilian de Geus (Holandia)         45
 3. Zofia Klepacka (Polska)           55 
 4. Marta Maggetti (Włochy)         56
 5. Emma Wilson (Wielka Brytania)  58
 6. Giorgia Speciale (Włochy)        61
...
13. Maja Dziarnowska (Polska)      96

mężczyźni
 1. Kiran Badloe (Holandia)       37 pkt
 2. Mattia Camboni (Włochy)     47
 3. Ofek Elimelech (Izrael)        47
 4. Piotr Myszka (Polska)         67
 5. Radosław Furmański (Polska) 78
 6. Yoav Cohen (Izrael)          91

REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku