°C

CBA zawiadamia prokuraturę ws. b. wójta

Fot. www.cba.gov.pl
 

Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez b. wójta gminy Pszczew po przeprowadzeniu analizy przedkontrolnej. Chodzi o niedopełnienie obowiązków.

Według CBA wójt, który sprawował ten urząd w latach 1998-2018, odpowiada za nieprawidłowości przy wykorzystaniu nieruchomości przekazanych nieodpłatnie gminie przez Agencję Nieruchomości Rolnych w 2005 r. Ponieważ gmina nie wywiązała się co do przeznaczenia tych gruntów z umowy z Agencją, ta nałożyła na gminę karę ponad 2 mln zł.

Wydział komunikacji społecznej CBA wyjaśnił, że podczas prowadzonej przez poznańską delegaturę Biura analizy okazało się, że ANR przekazała położone na terenie gminy Pszczew dwie nieruchomości.

Zgodnie z umową gmina miała 10 lat, by je przeznaczyć na ogólnodostępny teren usług rekreacyjnych i turystycznych oraz pod infrastrukturę komunalną i izolacyjną zieleń. Tymczasem były one użytkowane przez osoby trzecie, początkowo w ramach umów dzierżawy, a później w ramach bezumownego korzystania, w celach rolniczych, czyli niezgodnie z umową.

Nieprawidłowości wykryto podczas kontroli prowadzonych przez ANR w latach 2008-2015. Wynikiem kontroli było naliczenie przez ANR kary umownej w wysokości 2 mln 162 tys. 373 zł 39 gr. za niezagospodarowanie – zgodnie z przeznaczeniem – nieruchomości przekazanej gminie przez Agencję w zapisanym okresie 10 lat.

Wydział postępowań kontrolnych poznańskiej delegatury CBA analizował dokumenty przedkontrolne w gminie Pszczew od 22 września do 16 grudnia 2020 r. i w połowie lutego przekazał do prokuratury w Gorzowie zawiadomienie przeciw b. wójtowi.

CBA w zawiadomieniu o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wójta oceniło, że samorządowiec swoim postępowaniem wyczerpał on znamiona czynu zabronionego zapisanego w Kodeksie karnym – nie dopełnił swoich obowiązków, działając na szkodę gminy.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku