°C

Lubuskie bez obostrzeń, ale zachorowania wciąż powyżej średniej krajowej

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, transmitowanej z siedziby KPRM w Warszawie. Fot. PAP.
 

Od 13 do 20 marca zaostrzamy zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużamy obostrzenia na Warmii i Mazurach; w pozostałych województwach przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca - poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na stronie KPRM podkreślono w piątek, że rozpędza się trzecia fala pandemii COVID-19, wciąż odnotowywany jest znaczny wzrost zakażeń koronawirusem. „Rośnie liczba zajętych łóżek i respiratorów w szpitalach. Rząd już wcześniej przygotował właściwe zasoby na taki wariant rozwoju epidemii. Uruchamiany kolejne szpitale rezerwowe w 9 województwach, by każdy pacjent otrzymał pomoc medyczną” – zaznaczono.

Jak dodano, szczególnie trudna sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim oraz pomorskim. „Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach. Nowe zasady będą obowiązywały od 13 marca do 20 marca. Istotną zmianą będzie wprowadzenie nauki mieszanej w klasach I-III szkół podstawowych w tych regionach. W pozostałych województwach przedłużamy dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca” – poinformowano.

Podkreślono, że od wielu dni mamy do czynienia ze stałym wzrostem zakażeń. „W ciągu ostatniego tygodnia zwiększyło się obłożenie łóżek covidowych. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano ponad 15,8 tys. zakażeń – to o ponad 4 tys. więcej przypadków niż tydzień wcześniej” – wskazano.

„Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Na Warmii i Mazurach średnia ta wynosi 57,4, na Pomorzu zaś – 44,6, a dalsza dynamika zachorowań jest niekorzystna. To dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wprowadzić szczególne zasady bezpieczeństwa w tych regionach kraju” – podkreśla KPRM.

„Jeśli popatrzymy na średnią dzienna liczbę zachorowań dla okresu tygodniowego, w przeliczeniu na 100 tys. mieszańców, to w woj. warmińsko-mazurskim ten parametr wynosi 57,4 przy średniej w całej Polsce wynoszącej równo 30” – powiedział natomiast na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że na drugim miejscu plasuje się woj. pomorskie, gdzie ten parametr wynosi blisko 45 osób na 100 tys. mieszańców. Minister wskazał, że powyżej średniej krajowej są także województwa: mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku