°C

Cenny zabytek w zaroślach

fot. Towarzystwo Bory Dolnośląskie
 

Niespodziewanego odkrycia dokonali regionaliści z Towarzystwa Bory Dolnośląskie ze Szprotawy.

Byliśmy w terenie opracowując materiał do projektowanej nowej trasy turystycznej w gminie – relacjonuje Maciej Boryna z TBD. W pewnej chwili naszą uwagę zwrócił jakiś głaz skrywający się za ścianą tarniny. Okazał się zabytkiem z czasów funkcjonowania dominium w Borowinie.

Początkowo przypuszczano, że to tradycyjny XIX-wieczny kamienny drogowskaz, jakich w okolicy Szprotawy wiele. Po dokładniejszych oględzinach znalazcom ukazało się jednak pięć rzędów wyrytego w języku niemieckim tekstu. Po oczyszczeniu inskrypcji ustalono, że to osobliwy drogowy znak ostrzegawczy: Pan na Borowinie przestrzega podróżnych, że to droga prywatna, którą wolno poruszać się wyłącznie po otrzymaniu zezwolenia.

O znalezisku poinformujemy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Kamień z pewnością będzie stanowił jedną z atrakcji projektowanej pieszo-rowerowej „Pętli Potok Sucha” – zapewnia Maciej Boryna.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku