°C

Wojsko Polskie będzie miało 4. nowych generałów

Fot. K. Kamińska
 

Wśród sześciu oficerów Wojska Polskiego mianowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na stopnie generalskie, będzie czterech, którzy w poniedziałek odbiorą pierwszą generalską nominację.

Będą to radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni płk Krzysztof Kociuba, szef pionu wsparcia-zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Tomasz Kowalik, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego płk Dariusz Mendrala i szef zarządu inżynierii wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Marek Wawrzyniak.

Nominację na drugi generalski stopień odbiorą zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. bryg. Dariusz Pluta i dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek.

Płk Kociuba uzyskał pierwszy oficerski stopień w 1996 r. po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Kształcił się także na Akademii Rolniczo-Technicznej oraz na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. W roku 2020 ukończył podyplomowe studia polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Płk Kowalik z DO RSZ w latach 2015–20 był dyrektorem departamentu wojskowych spraw zagranicznych w MON, a wcześniej głównym specjalistą w sekretariacie szefa SG WP. W latach 2012–2015 był specjalnym asystentem przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO. w latach 2006–2008 służył w zarządzie planowania i programowania rozwoju sił zbrojnych (P5) SG WP, a w latach 2002-06 w biurze sekretarza stanu MON ds. uzbrojenia.

Kierujący zakładem inwestycji NATO płk Mendrala od grudnia 2018 r. jest członkiem zespołu negocjującego z USA ramy prawne i logistyczno-finansowe dla zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Był zastępcą dyrektora departamentu budżetowego MON, a w latach 2012-16 pełnił służbę w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli. Jest współautorem nowej edycji przepisów finansowych NATO, przewodniczył grupie roboczej Komitetu Budżetowego NATO ds. budżetu zadaniowego.

Płk Marek Wawrzyniak jest szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego od 2017 r. Wcześniej był m. in. zastępcą szefa tego Zarządu, dowodził 2. pułkiem inżynieryjnym w Inowrocławiu i 3. batalionem drogowo-mostowym.

Zastępca szefa SGWP gen. bryg. Dariusz Pluta, służy na tym stanowisku od sierpnia 2020. Pierwszą nominację generalską otrzymał w 2018 r. Był szefem Inspektoratu Uzbrojenia, szefem zarządu planowania logistycznego w Dowództwie Generalnym RSZ, dowodził 1. Brygadą Logistyczną w Bydgoszczy. Był szefem Oddziału Planowania Modernizacji Technicznej w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego (P5), a następnie szefem Oddziału Planowania Zakupu Środków Materiałowych w Zarządzie Planowania Rzeczowego (P8) Sztabu Generalnego. Służył w departamencie polityki zbrojeniowej.

Gen. bryg. Piotr Trytek jest dowódcą 11. Dywizji Kawalerii Pancernej od października ub. roku. Dowodził 12. Brygadą Zmechanizowaną, był zastępcą szefa zarządu planowania i programowania rozwoju SZ SG WP. Służył w 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie i 2. Brygadzie Zmechanizowanej.

Nominacje generalskie prezydent wręczy oficerom 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku