°C

Klasztor z dotacją ministerstwa na Hol Opacki

Fot. Jan Mazur
 

Już drugi rok trwa kompleksowy remont jednego z najbardziej znaczących zabytków w województwie - Zespołu Poaugustiańskiego w Żaganiu. Do tego wartego prawie 20 mln przedsięwzięcia dochodzi jeszcze kolejne – rewitalizacja Holu Opackiego. Właśnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację na ten cel.

– Hol Opacki to główny trakt komunikacyjny w klasztorze i jego wizytówka, bogato zdobiony malowidłami i portretami opatów z opisami ich zasług – mówi ks. kanonik Władysław Tasior, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu:

Jak dodaje przewodniczka po klasztorze Halina Gacek, 260 tys. zł pozwoli na rozpoczęcie remontu i pokrycie 1/5 kosztów restauracji holu.

Tymczasem trwają prace w innych częściach obiektu.

– Końca dobiega remont prezbiterium, kilka dni temu na ołtarz główny powróciły – po renowacji – figury ojców kościoła – mówi Natalia Pawłowska z firmy Art Nova, zajmującej się konserwacją:

W klasztorze trwają również inne prace:

Drugi etap prac, jak mówi Natalia Pawłowska, zostanie zamknięty do końca roku. Głównym wykonawcą jest firma „Lapis”, inwestorem – diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Zespół Poaugustiański, czyli opactwo kanoników regularnych w Żaganiu, to dla regionu obiekt o dużym znaczeniu historycznym, kulturalnym i turystycznym.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku