°C

Szlak masoński w Szprotawie

fot. M. Boryna
 

Jak wynika z najnowszych badań Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Szprotawa stanowiła aktywny ośrodek wolnomularstwa. Miasto charakteryzuje bowiem dość duża liczba zachowanej symboliki masońskiej, umieszczanej na różnego rodzaju budowlach. Udało się też ustalić kilka nazwisk ważnych postaci pozostających w związku ze Szprotawą.

– Stanowisk z symbolami jest tyle, że mogliśmy opracować Szprotawski Szlak Masoński – mówi Maciej Boryna, współautor szlaku.

Najbardziej wyróżnia się kamienica przy ul. Młynarskiej. To najprawdopodobniej dawny dom mistrza loży. Cechuje go bogactwo symboli wolnomularskich. Łącznie zinwentaryzowano osiem obiektów zlokalizowanych na terenie miasta, w tym osobliwy grobowiec masoński na poniemieckiej części cmentarza parafialnego w dzielnicy Iława.

Okazuje się, że do berlińskiej loży w randze mistrza należał właściciel miejscowej huty Otto Baller. Wolnomularzem był także starosta szprotawski von Eckartsberg. Honorowym członkiem szprotawskiej loży „Augusta” był inspektor budowlany Adolph Jäckel z Nowej Soli, a jej mistrz Franz Schwalbach to znany autor podręcznika dla początkujących wolnomularzy.

Powstało opracowanie szlaku wraz z mapą oraz bazą zdjęć. Jak się okazuje, wolnomularze byli w Szprotawie dość liczni, choć z uwagi na celową dyskrecję nie znamy ich realnego wpływu na życie miasta.
Szlak masoński w Szprotawie | Radio Zachód
Szlak masoński w Szprotawie | Radio Zachód


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku