°C

Relacja z uzależnionym dzieckiem – opinia terapeuty

autor: Piotr Wiśniewski
 

Okres pandemii pogłębił bardzo izolowanie się młodych ludzi od rówieśników i poszukiwanie „czegoś” co iluzorycznie może im pomóc. Kiedy gaśnie rodzicielska uwaga lub nasze relacje z dzieckiem to tylko komunikaty, pojawia się u młodzieży przygnębienie i eksperymentowanie między innymi z narkotykami.

Jak twierdzi Łukasz Krzeszowski, specjalista terapii uzależnień z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, rodzice często zapominają o tym jak przezywali za młodu swoje problemy.

Rodzice, by mieć iluzję kontroli nad dzieckiem często traktują je z góry – dodaje terapeuta.

W relacji z osobą eksperymentującą lub uzależnioną od środków psychoaktywnych warto mieć świadomość stosowanych przez nią mechanizmów radzenia sobie z problemem.

Jak dodaje Łukasz Krzeszowski, zawsze warto podjąć próbę zrozumienia problemów zgłaszanych przez dziecko, dokładnie słuchać i przede wszystkim nie oceniać bo to zamyka relację. Zamiast komunikatów „ogarnij się” i „przestań wymyślać sobie problemy” lepiej dać młodemu człowiekowi do zrozumienia, że to co się z nim dzieje jest dla nas naprawdę ważne.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku