°C

Marsjańskie cyberpsy i zęby neandertalczyków. Rusza cykl opowieści o jaskiniach

Fot. Jan Kućmierz/speleofoto.pl
 

Rok 2021 to Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu. Z tej okazji naukowcy, pasjonaci i grotołazi z całej Polski zapraszają na cykl wykładów i wycieczek popularyzujących wiedzę o podziemnym świecie. Dziś pierwsze spotkanie.

O godz. 19 wykładem prof. Michała Gradzińskiego, geologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpocznie się na kanale YouTube cykl wirtualnych spotkań z podziemnym światem. Naukowiec i jednocześnie grotołaz opowie o tym, jak powstają podziemia.

Wszystkie wydarzenia organizuje Sekcja Speleologiczna Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Skupia pasjonatów, naukowców i grotołazów z całej Polski. Jej przewodniczący dr hab. Jan Urban, a zarazem pracownik Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, tak tłumaczy ideę Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu:

Dr hab. Krzysztof Stefaniak, członek sekcji, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego pracujący w Zakładzie Paleozoologii, o jaskiniach mógłby mówić godzinami. To m.in. on odkrył pierwszy ząb neandertalczyka w Polsce, a w sumie już kilka:

Jak podkreślają speleolodzy, współczesna cywilizacja wywodzi się z jaskiń i tu właśnie bierze początek nasza kultura, ważne więc, by zrozumieć ich znaczenie dla człowieka i przyrody.

Dlatego podziemia są obiektem zainteresowań wielu badaczy, w tym geologów, paleontologów czy archeologów. Można je oczywiście zwiedzać turystycznie, można prowadzić w nich działalność eksploracyjną i sportową, tak jak to robią wykwalifikowani taternicy jaskiniowi. Można też łączyć te wszystkie dyscypliny w jedno, tak jak dr Jacek Szczygieł, członek sekcji speleologicznej, geolog z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, instruktor taternictwa jaskiniowego w Katowickim Klubie Speleologicznym. Jaskinie zna jak własną kieszeń i dodaje, że najgłębsze i najdłuższe w Polsce występują w Tatrach:

A jaskinie te są zamknięte dla zwiedzających. Mogą do nich wchodzić tylko osoby uprawnione.

– Żeby uprawiać taternictwo jaskiniowe trzeba ukończyć specjalny kurs, zakończony egzaminem i legitymować się Kartą Taternika Jaskiniowego wydaną przez Polski Związek Alpinizmu – mówi Jarosław Woćko, prezes gorzowskiej „Gawry”. To jeden z dwóch speleoklubów na Ziemi Lubuskiej, drugi działa w Żaganiu.

Jarosław Woćko sam podziemnego bakcyla złapał ponad 40 lat temu, a zaczęło się tak:

Najbardziej zapadła mu w pamięć Jaskinia Meandrująca w Austrii, którą eksplorował wraz z członkami Speleoklubu „Bobry” z Żagania.

Rajmund Kondratowicz, wiceprezes żagańskiego klubu, dodaje, że grotołazi z „Bobrów” od lat szczególną uwagę poświęcają dwóm jaskiniowym rejonom – masywowi Tennengebirge Ost w Austrii i Sudetom Zachodnim. Obszar Sudetów eksplorują od 50 lat, mają tu bazę badawczą:

Dr Ditta Kicińska również łączy różne dziedziny jaskiniowej działalności – od naukowej, przez społeczną i eksploracyjną. Jest geolożką w Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkinią sekcji speleologicznej, działa w Polskim Związku Alpinizmu i Wielkopolskim Klubie Taternictwa Jaskiniowego. Zaznacza, że polscy speleolodzy należą do jednych z najbardziej aktywnych badaczy podziemi, z wieloma sukcesami na skalę światową. Obecnie na świecie odkrytych jest blisko 250 tys. jaskiń, w tym ponad 5 tys. 200 w Polsce i wciąż odkrywane są nowe.

– Podziemia budzą zainteresowanie również badaczy kosmosu. To w jaskiniach testowane są marsjańskie łaziki – mówi Ditta Kicińska:

Geolożka podkreśla też, że świat jaskiń to również ogromne wrażenia estetyczne.

Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu został ogłoszony z inicjatywy Międzynarodowej Unii Speleologicznej, działaniom przyświeca hasło: „Odkrywać, rozumieć i chronić”.

Na drugą połowę roku, licząc, że pandemia minie, członkowie sekcji zaplanowali edukacyjne wycieczki speleologiczne, spotkania w terenie, w szkołach, urzędach, lokalnych społecznościach.

Dzisiejszy wykład o powstawaniu jaskiń jest jednym z kilkunastu, które mają przybliżyć tematykę podziemi szerszej publiczności. Więcej informacji na stronie Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodniczego im. M. Kopernika: http://www.speleo.ptpk.org.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku