°C

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu

Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ
 

🟥 759 interwencji strażaków we wtorek w związku z opadami śniegu i silnym wiatrem - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji Państwowa Straż Pożarna odnotowała w województwie podlaskim.

🟥 Jak ostrzega IMGW, intensywne opady śniegu wystąpią dziś na północnym wschodzie kraju a przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 do 20 cm. Na południu - oblodzenia po opadach mokrego śniegu.

🟥 Jak prognozują synoptycy, luty może być nawet zimniejszy niż styczeń. Temperatury spadną co najmniej kilkanaście stopni poniżej zera. Według niektórych modeli prognozowania, wrócić może 30-stopniowy mróz.

Jak przekazał w środę mł. bryg. Krzysztof Batorski w związku z sytuacją pogodową, intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem na terenie kraju odnotowano 759 zdarzeń.

„Dotyczyły one głównie usuwania połamanych gałęzi i drzew ze szlaków komunikacyjnych”

– poinformował Batorski. Dodał, że nikt nie ucierpiał.

Najwięcej interwencji strażacy przeprowadzili w województwie podlaskim (300), lubelskim (188) oraz podkarpackim (175).

Na drogach w Podlaskiem wciąż panują trudne warunki.

⬆ Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

W środę będzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotnymi opadami śniegu. Na Warmii, Mazurach i Podlasiu opady umiarkowane do 7 cm przyrostu pokrywy. Temperatura od -5°C na Podhalu, -2°C na wschodzie do 3°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni.

 
Czy w lutym wróci mroźna aura?

Jak wynika z prognozy długoterminowej opublikowanej przez IMGW, w pierwszej dekadzie lutego na południu Polski przewiduje się występowanie minimalnej temperatury od -15°C do -5°C w szczytowych partiach górskich (Kasprowy Wierch, Śnieżka). W Polsce Centralnej minimalna temperatura wyniesie od -10°C do 2°C.

Na zachodzie minimalna temperatura może się wahać na ogół od -7°C do 3°C (od Wielunia po Szczecin), natomiast w części północnej możemy się spodziewać występowania minimalnej temperatury od -6°C do 4°C.

Z kolei maksymalna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju może się wahać od -2°C nawet do 10°C.

Prognoza: od 10 lutego może wrócić siarczysty mróz

Druga dekada lutego zapowiada się nieco chłodniej, z minimalną temperaturę na Kasprowym Wierchu i Śnieżce od -18°C do -5°C oraz od -18°C do 0°C w północno wschodniej i wschodniej części kraju. Na północy i południu meteorolodzy przewidują wahanie minimalnej temperatury powietrza od -15°do 0°C, natomiast w pozostałej części kraju przeważnie od -13°C do lokalnie 2°C.

Nieco wyższe wartości minimalnej temperatury powietrza od -10°C do 2°C możliwe są na obszarze od Gorzowa Wielkopolskiego do Łeby oraz na Helu od -8°C do 2°C.

W dzień w szczytowych partiach górskich od -13°C do -2°C. Zbliżone do pierwszej dekady lutego wartości maksymalnej temperatury powietrza możliwe są w północno-wschodniej części kraju (Białystok, Suwałki) od -6°C do 6°C. Na zachodzie kraju zmienność maksymalnej temperatury powietrza przewidywana jest od około -3°C miejscami -2°C do około 8-9°C.

Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS wskazują na znaczne ochłodzenie w pierwszej i trzeciej dekadzie lutego. Mroźny okres od 25 do 28.02.2021, wg tego modelu przewiduje występowanie minimalnej temperatury do około -20°C na zdecydowanie większym obszarze Polski. A nawet w okolicach Białegostoku może osiągnąć wartość -28°C.

Jedynie na północnym-zachodzie i zachodzie kraju minimalna temperatura powietrza może oscylować wokół -5°C.

 

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Zachód

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Zachód

Setki interwencji po śnieżycach. Prognozy na luty zapowiadają powrót arktycznego mrozu Radio Zachód