°C

Joe Biden rozmawiał z Władimirem Putinem

Władimir Putin, fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/Kreml; Joe Biden, fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL
 

Prezydent Joe Biden odbył wczoraj rozmowę telefoniczną z prezydentem Władimirem Putinem. Według komunikatu Białego Domu prezydenci Rosji i USA rozmawiali miedzy innymi o przedłużeniu traktatu Nowy Start, Ukrainie oraz próbie otrucia Aleksieja Nawalnego.

Biały Dom poinformował, że Joe Biden i Władimir Putin wyrazili chęć przedłużenia o 5 lat układu o redukcji sił strategicznych Nowy Start przed jego wygaśnięciem 5 lutego. Przywódcy USA i Rosji wyrazili także gotowość do rozmów na temat innych mechanizmów kontroli zbrojeń oraz kwestii bezpieczeństwa.

„Prezydent Biden potwierdził jednoznaczne poparcie dla suwerenności Ukrainy”

– napisano w komunikacie.

Według Białego Domu prezydent Biden podczas rozmowy podniósł inne „niepokojące kwestie”, w tym cyberataku SolarWinds, doniesień o finansowaniu przez Rosję ataków na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, próby otrucia Aleksieja Nawalnego oraz rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA.

„Prezydent Biden nie pozostawił wątpliwości, że Stany Zjednoczone będą działać zdecydowanie w obronie narodowych interesów w odpowiedzi na próby wyrządzenia szkody nam i naszym sojusznikom”

– głosi komunikat urzędu prezydenta USA.

 
Przed rozmową z Władimirem Putinem prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Biały Dom poinformował, że podczas rozmowy Biden wyraził jednoznaczne przywiązanie do zapisów Artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku