°C

Do woj. lubuskiego skierowano dotąd 29 tys. dawek szczepionki

Fot. PAP/EPA/Attila Balazs
 

Do woj. lubuskiego skierowano dotąd ponad 29 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Trwają szczepienia osób z grupy zero, w tym drugą dawką, szczepienia pensjonariuszy DPS-ów, rozpoczęło się podawanie szczepionki dla seniorów 80 plus – poinformował dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

„Do szczepienia zarejestrowało się ok. 35 tys. osób z grupy wiekowej 70 plus z ok. 110 tys. mieszkających w naszym regionie. 80-latków i osób starszych jest w tej grupie ok. 38 tys. 781 seniorów to osoby leżące, które zostaną zaszczepione przez zespoły mobilne w miejscu swojego pobytu” – powiedział Zieleński.

Dodał, że trwa rejestracja osób w wieku 70 i 80 plus i liczba seniorów z Lubuskiego, którzy zadeklarują chęć przyjęcia szczepionki na COVID-19, zapewne będzie rosła.

W poniedziałek Agencja Rezerw Materiałowych ma dowieźć do szpitali węzłowych i punktów szczepień w regionie łącznie 9 tys. dawek szczepionki. Dostawy odbywają się przez cały dzień.

Zieleński przekazał, że dotychczas w województwie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ok. 17,5 tys. osób z grupy zero. Drugą dawkę zaaplikowano 1,5 tys. osobom.

W przypadku DPS-ów szczepienia objęły dotąd 1263 pensjonariuszy, a wszyscy seniorzy z tych palcówek, chcący przyjąć szczepionkę, mają otrzymać pierwszą dawkę do końca przyszłego tygodnia.

Jak przekazała rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Agnieszka Wiśniewska, ta lecznica każdego dnia będzie podawała szczepionkę sześciu seniorom z grupy pierwszej, czyli w wieku 80 plus. Oprócz nich szpital nadal szczepi przedstawicieli grupy zero, w tym drugą dawką.

„Dzisiaj dojechało do nas 30 dawek szczepionki z zamówionych 240. Dziennie planujemy zaszczepić około 240 osób – głównie seniorów Oprócz tego musimy jednak planować dalsze szczepienia osób z grupy zero, którym będzie podawana zarówno pierwsza, jak i druga dawka. Mamy nadzieję, że do jutra dotrze do nas odpowiednia ilość preparatu. W innej sytuacji będziemy musieli z braku szczepionek odsyłać osoby zarejestrowane do szczepienia” – powiedziała Malcher-Nowak.

Z poniedziałkowego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w woj. lubuskim potwierdzono 134 nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nie było zgonów.

 


Szczepienie przeciwko COVID-19 – kwestie medyczne

Rozpoczynają się szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

 

Do woj. lubuskiego skierowano dotąd 29 tys. dawek szczepionki Radio Zachód

 

Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Już teraz można zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla danej grupy, zainteresowany dostanie e-maila o takiej możliwości.

Do woj. lubuskiego skierowano dotąd 29 tys. dawek szczepionki Radio Zachód

 


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku