°C

110 tys. demonstrantów w obronie Nawalnego. 3 tys. zatrzymanych

Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
 

W 140 miastach Rosji odbyły się akcje protestacyjne w obronie Aleksieja Nawalnego. Według rosyjskich mediów niezależnych, łącznie w całym kraju demonstrowało około 110 tysięcy osób. Rosyjskie media niezależne informują, że policja brutalnie zatrzymuje zwolenników lidera opozycji.

Współpracownicy Nawalnego zapowiedzieli, że w kolejny weekend ponownie zorganizują demonstracje w obronie aresztowanego opozycjonisty.

 

Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali około 3300 osób, w tym prawie 1300 w Moskwie. W Petersburgu policja zatrzymała prawie 500 osób, a w innych miastach – od kilku do kilkudziesięciu osób.

Najliczniejsza demonstracja odbyła się w stolicy. W centrum Moskwy protestowało od 15 do 20 tysięcy osób. Ludzie wznosili hasła „Rosja bez Putina” i żądali uwolnienia Aleksieja Nawalnego. W stolicy doszło do starć demonstrantów z policjantami. Poszkodowanych zostało kilkadziesiąt osób, w tym dziennikarze.

Opozycjoniści zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu ponownie wyjdą na ulice.

 

W następny weekend kolejny protest w obronie Nawalnego

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego zapowiedzieli w sobotę, że w kolejny weekend ponownie zorganizują demonstracje w obronie aresztowanego opozycjonisty. Podczas sobotnich akcji zatrzymano w Rosji już blisko 2000 osób, w tym 649 w Moskwie.

„W następny weekend przeprowadzimy nowe akcje protestu”

– zapowiedział w transmisji wideo współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow.

110 tys. demonstrantów w obronie Nawalnego. 3 tys. zatrzymanych Radio Zachód

Jak podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji, na demonstracjach w sobotę policja zatrzymała w całym kraju 1908 osób. Nigdy wcześniej skala zatrzymań nie była tak duża. W 2017 roku, gdy Nawalny wezwał do protestów przeciwko korupcji i demonstracje odbyły się w wielu rosyjskich miastach, zatrzymanych zostało 1769 osób.

Zapowiedź demonstracji w ostatni weekend stycznia oznacza, że będą się one odbywać bez zezwolenia władz. Procedura zgłoszenia demonstracji wymaga w Rosji poinformowania o niej na 10-15 dni wcześniej. Ponadto w wielu regionach Rosji zgromadzenia są teraz zabronione ze względu na pandemię Covid-19.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku