°C

Oszczędzamy! Mniej wydajemy na ubrania, kawę i dojazdy

Fot. Envato
 

Pandemia zmieniła podejście Polaków do gospodarowania pieniędzmi. 38% przyznaje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła, ponad połowa twierdzi, że pozostała bez zmian, ale - co ciekawe - 6 % uważa, że jest lepsza niż przed wybuchem koronawirusa. Takie dane przynosi najnowszy Raport Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Ponad 43% rodaków zaciska pasa z powodu wzrostu cen produktów i usług, a 35% ze względu na spodziewane podwyżki. 1/3 zdecydowała się oszczędzać na wydatkach, chcąc odłożyć gotówkę na „czarną godzinę”. Blisko 22% zrobiło to w obawie przed obniżką wynagrodzeń, a 21% spodziewając się kolejnej fali koronawirusa.

Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, mówi, że wiele osób nie odkłada pieniędzy, bo ich budżet jest na to niewystarczający:

 

W dobie pandemii najczęściej rezygnujemy z podróży, wyjścia do kina, restauracji. Mniej wydajemy na zabiegi kosmetyczne i fryzjerów, ubrania i obuwie codziennego użytku. Jak zaznacza Łącki, respondenci deklarowali, że będą ciąć wydatki na mieszkania, tymczasem sklepy budowlane w listopadzie przeżywały prawdziwe oblężenie:

Część badanych osób wskazuje, że pandemia pozwoliła im zaoszczędzić, na przykład na dojazdach do pracy czy służbowych spotkaniach w kawiarniach:

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 roku.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku