°C

14. emerytura: zdecydowana większość otrzyma ją w pełnej wysokości

fot. Anna Przybylak
 

Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości - poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Planowany termin wypłaty "czternastek" to listopad.

Minister rodziny w rozmowie z PAP podkreśliła, że czternasta emerytura jest kolejnym elementem pakietu dodatkowego wsparcia przygotowanym przez rząd dla rencistów i emerytów w Polsce, obok zagwarantowanej już ustawowo trzynastej emerytury i świadczeń w ramach programu „Mama 4 plus”, które – jak zaznaczyła – co miesiąc trafiają do ok. 60 tys. osób bez prawa do emerytury nawet na minimalnym poziomie, gdyż wychowywały co najmniej czworo dzieci i nie mogły podjąć pracy zarobkowej.

„Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości” – powiedziała Maląg.

Przypomniała, że projekt ustawy w zakresie czternastej emerytury został przyjęty przez Radę Ministrów i obecnie znajduje się w Sejmie. We wtorek ma się nim zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. „Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14 emerytura zostanie wypłacona w listopadzie” – wskazała szefowa MRiPS.

Zgodnie z projektem ustawy, pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

„Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych” – przekazała Maląg.

Dodała, że czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. „W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – oraz w styczniu 2022 roku – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników” – zaznaczyła minister rodziny.


REKLAMA


Komentuj odpowiedzialnie! Odnoś się do treści informacji, nie obrażaj rozmówców, nie używaj słów niecenzuralnych. Rozgłośnia zastrzega sobie prawo do moderacji komentarzy naruszających te zasady. Administratorem Twoich komentarzy jest Facebook, który może stosować do nich także "Zasady społeczności Facebooka".

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników, komentarze zawierające linki nie są publikowane.Skomentuj na FacebookuPolub naszą stronę na Facebooku